Top biber turşusu nasıl yapılır? Nefis bir turşu tarifi vereceğim sizlere. Top biber turşusu yapımı da aslında oldukça kolay olup elbette ki biraz emek ve zaman gerektirir. Emek dediğimizde biberlerin yıkanması, uzun saplarının kesilmesi ve iğnelenip bidona doldurulması ilk akla gelen aşamalardır. Sirke ve limon tuzu turşu tariflerinin vazgeçilmezi olduğu gibi top biber turşusunda da limon tuzu ve sirkeyi bir arada kullanıyoruz. Bu top biberin rengi yeşil ve sarı olup küçük küçük yuvarlak oluyor. Bazen soslu yapılsa da bizim size vereceğimiz bugünkü tarifimiz sadece biberli olan turşu tarifinden. Bu top biberler genellikle çok acı oluyor. Bu nedenle turşuyu kurarken bir eldiven giymenizi kesinlikle öneririm. Giymemişseniz ellerinizi turşuyu kurduktan sonra iyice sabunlayın ve gözünüze ağzınıza sürmeyin, sonra çok yanarsınız. Annemin turşuları çok güzel olur bu turşu tarifi de bu nedenle annemden.

top biber turşusu nasıl yapılır
top biber turşusu nasıl yapılır

soslu biber turşusuna bakmak isterseniz burada

acı biber turşusuna bakmak isterseniz burada

salatalık turşusuna bakmak isterseniz burada

Top Biber Turşusu Malzemeler:

 • 5 kiloluk bidon için
 • 4 çorba kaşığı kaya tuzu
 • bidonun yarısı sirke yarısı su
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1 baş sarımsak 7-8 diş
 • 1  yemek kaşığı dolusu limon tuzu
 • 1 avuç acı cin biber(zorunlu değil)

Top Biber Turşusu Yapılışı:

 1. Biberler yıkanır, sapları uzunsa kesilir.
 2. Sarımsaklar sıcak suya ıslatılarak kabukları soyulur.
 3. Biberler 1-2 yerinden iğne ile iğnelenir.
 4. Bidona yavaş yavaş top biberler atılır, ara sıra hafif hafif bidon sallanarak biberin bidona tam yerleşmesi sağlanır. Orta kısıma gelince biraz sarımsak biraz acı biber eklenir ve yine top biberle doldurulmaya devam edilir.
 5. Ağız kısmına kadar dolunca sirke, su, tuz, şeker,limon tuzu ile hazırlanan karışım iyice eritilip karıştırıldıktan sonra bidona ağzına kadar ilave edilerek eklenir.
 6. Turşunun ağzı sıkıca kapatılarak  bir kabın içerisine serin bir yere kaldırılır.
 7. Ara sıra suyu kontrol edilir,eksilmişse karışım kalmışsa ilave edilir kalmamışsa çok az hazırlanarak bidona ilave edilir.
 8. 15-20 gün sonra turşu yemeye hazırdır.

Afiyet olsun.

top biber turşusu nasıl yapılır
top biber turşusu nasıl yapılır
top biber turşusu nasıl yapılır
top biber turşusu nasıl yapılır