Salatalık turşusu yapımı tarifi var mevsimi olması sebebi ile bugün zeymurancafee‘de. Salatalık turşusu nasıl yapılır, ne zaman yapılması gerekir. Sirkeli mi güzel olur yoksa limonlu mu, püf noktaları nelerdir hepsinden bahsedeceğiz. Evde yapılan salatalık turşusu mu yoksa hazır turşu mu diye sorarsanız kesinlikle doğal olan evde yapılan turşu derim. Lezzeti, kokusu, sertliği bir başka.

Sert salatalık turşusu nasıl yapılır? Herkesin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de budur zannedersem. Zira benim için salatalık turşusunun erimeden sert kalması çok önemli. Bunun için püf noktaları var tabi ki.  Salatalık turşusunun yumuşak olmaması için en önemli püf nokta tuz miktarı ve de kayatuzu. Sert salatalık turşusu yapımı ve ayrıntıları aşağıda.

Salatalık turşusunun tarifi bu kez benden değil Kayserili Mehmet Bey’den. Neden Kayserili Mehmet Bey den.  Bunun cevabını şu şekilde verebiliriz:  Mehmet Bey tam bir turşu bağımlısı. Sabah, öğlen, akşam sürekli turşu yediğini turşusuz sofraya oturmadığını söyledi. Turşuların tarifini turşucudan mı aldınız diye sorduğumda o kadar çok sevdiği için artık yapa yapa bu işin erbabı olduğundan bahsetti.  Salatalık turşusuna ne kadar tuz konur, ne kadar sirke konur, limon tuzu eklenmeli mi hepsini sorduk cevaplarını sizler için aldık. Mehmet Bey turşu satışını her sene Kayseri’de Fuzuli caddesi üzerindeki dükkanında yapıyor. İsteyenler oradan temin edebilir. Kargo ile de satış yapılmaktadır. Sirkeli, limon tuzlu, sarımsaklı salatalık turşusu yapımını merak edenler tarifin tamamını dikkatlice okusun.

salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
 • Öncelikle salatalık turşusuna kullandığımız salatalık, biber yerli ürün olmalı ve taze olmalı, salatalığın ucundaki o saplar kopartılmamalı, salatalıklar 4-5 yerinden iğne ile delinmelidir. Salatalıkların boyutu da lezzetli bir turşu yapmada önemli. Küçük boy salatalıklar değil orta boy salatalıklar tercih edilmelidir.
 • Biberleri iğnelemeye gerek olmadan direk olarak ekleyebilirsiniz. (Ben iğneliyorum)
 • Sarımsak tercihi de yine yerli üründen olmalıdır. Mehmet Bey İran sarımsağı diye bir sarımsak türünden bahsetti ve bunun asla kullanılmaması gerektiğini söyledi. Bulabilirseniz Kastamonu sarımsağını tercih edin.
 • 5 Kiloluk bidona 1 çay bardağı sirke, 1 çay bardağı kaya tuzu,1 baş sarımsak, nohut tanesi büyüklüğünde 5-6 tane limon tuzu eklenir.(ekşi sevdiğim için sirke ve limon tuzunu daha fazla ekliyorum turşuyu sert tutan bana göre sirke, limon tuzu ve kaya tuzu)
 • Sağlık bakımından cam kavanoz tercih edilmelidir.
 • Turşunun sert kalması için hava almaması gerekmektedir. Bunun için turşunun ağzına önce poşet kapatıp sonra kapağıyla sıkıca kapatmalı serin yerde muhafaza etmeliyiz
 • Tuz olarak kaya tuzu kullanmalıyız. Hazır turşukur ile turşu yapmayın.
 • Turşunun daha ekşi olmasını isterseniz bir kaç tane daha limon tuzu  ve biraz sirke ekleyebilirsiniz.
 • Doğal turşunun rengi önce bulanık olur sonra bulanıklık  dibe çöker suyu berraklaşır.

Her yıl yaptığım soslu biber turşusu tarifi burada

3-4 ve 5 litrelik kavanozlarda turşu yapımı burada ve burada

Salatalık turşusu malzemeler:

 1. 5 kiloluk kavanoz ya da bidon için:
 2. 3 kilo salatalık
 3. yarım kilo sivri biber
 4. 1 çay bardağı kaya tuzu
 5. 1 çay bardağı sirke (ekşi seviyorsanız çok ekşi bir turşu tarifi değil arttırmanızı tavsiye ederim, mesela 5 çay bardağı)
 6. nohut büyüklüğünde 6-7 adet limon tuzu (arttırılabilir)

(ekşi ve sert turşu sevenler için annemin yöntemi salatalığı kavanoza doldurun, üzerine su doldurun ve o suyu boşaltın bir kaba ve ölçün 8 su bardağı su ise 3 su bardağı ya da 4 su bardağı sirke kullanın 5 kiloluk kavanoza 3 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu 1 yemek kaşığı limon tuzu 1 yemek kaşığı şeker.)

Salatalık Turşusu Yapılışı:

 1. Salatalıklar yıkanır, uçlarındaki uzun sapları kopartılmadan bir kaç yerinden iğnelenir.
 2. Biberler yıkanır. Sapları uzunsa kesilir. Sarımsak sıcak suya ıslatılıp soyulur
 3. Salatalıklar dik olacak şekilde bidona ya da kavanoza yerleştirilir. Aralarına sarımsak atılır orta kısıma yatık şekilde biber dizilir. Üste yine salatalıklara dik olacak şekilde sıralanır.
 4. Su, sirke ve tuz bir kabın içerisinde karıştırılır.
 5. Turşunun üzerine dökülür. Üzerine limon tuzu koyulur
 6. Şeffaf bir poşet buzdolabı poşeti olabilir ikiye katlanarak turşunun ağzına kapatılır.
 7. Poşetin üzerine sıkıca kapağı kapatılarak kapak sıkıştırılır.
 8. Serin bir yerde muhafaza edilir. Salatalık turşusu yapımı hazır.

Afiyet olsun.

salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı
salatalık turşusu yapımı