Pişi tarifi var yine, kopartma pişi tarifi. Kopartma pişi nasıl yapılır diye aklınıza bir soru geldiğinde  şekil verilerek yapılan pişi tariflerinden ortaya çıkan doğaçlama nefis pratik bir hamur işi.

Kopartma pişiyi nasıl yapacağız? Adı üstünde kopartma pişi, pişi hamurunu kopararak yapacağız ve çocukların çok seveceği figürlü pişi tarifi ortaya çıkacak. Evet, yanlış duymadınız rastgele kopartılan hamur parçalarından kızarınca harika pişi şekilleri ortaya çıkıyor. Mesela mayasız en kolay pişi tarifinde (burada bakabilirsiniz) bardakla kestiğimiz yuvarlak kısımların dışında kalan parçalar tarifin esasını oluşturuyor veya pişi tarifinde de olduğu gibi (burada) şekilde de göreceğiniz kestiğimiz hamurun dışında kalan pişi hamuru rastgele bir şekilde elimiz ile kopartılarak ortaya çıkan pişi şeklinin kızgın yağda kızartılmasıyla son derece ilginç değişik bir pişi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla pişi hamuruna şekil verirken hamurun kesilen kısmının dışındaki parçalar boşa gitmeyerek değerlendirilmiş olacak.

Sitede birbirinden farklı pişi tarifleri bulabilirsiniz hamur işleri kategorisine bakmanız veya arama kutusunda aratmanız yeterli olacaktır. Peynirli pişi tarifinde kullandığımız şekil ile de bu tarifi hazırlayabilirsiniz, bakmak isterseniz burada

kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi

Kopartma Pişi Malzemeler:

 • 3 su bardağı un(biraz az veya biraz fazlası olabilir ya da tam gelebilir)
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı sirke

Kopartma Pişi Yapılışı:

 1. Öncelikle un elenerek yoğurma kabına alınır.
 2. Ortası havuz gibi açılan una tuz, yumurta,yoğurt,sirke ve karbonat eklenerek malzemeler karıştırılır undan da alınarak yumuşacık esnek bir hamur yapılır
 3. Hamur 2 parçaya bölünür ya da tek parça yapılır. Hafif unlanmış zeminde neredeyse mantı hamuru kalınlığında açılır. Kalın olursa lezzetsiz olur ve fazla kabarmaz.
 4. Genişçe bir bardak ağzıyla hamurdan yuvarlaklar kesilir. İşte bu kestiğimiz yuvarlakların dışında kalan hamurlar bizim pişi tarifinin şeklini oluşturuyor. bu parçaları küçük veya büyük olmayacak şekilde çeşitli yerlerinden  kopartarak tepsiye dizeriz
 5. Genişçe ve derin bir teflon tavaya ya da tencereye sıvı yağı boşaltırız. sıvı yağın iyice ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için içerisine bir hamur parçası atarız .kabarcıklar hızla yükseliyorsa yağ ısınmış demektir.
 6. Isınan yağın içerisine 4-5 adet pişi hamurunu sırasıyla ve hızlı bir şekilde bırakırız. pişinin üzerine bolca sıvı yağ gelmesi çok önemli. 10 saniye kadar sonra pişi hamurunun üzerine yağı bir delikli kepçe yardımıyla attırırız. Yağı attıkça hamur puf puf kabarır.Çok koyu renkte kızartmayın lezzeti bozulur.
 7. Kızaran kopartma pişi hamurlarını havlu kağıt serili tabağa alın ve sıcak olarak servise sunun
 8. Kopartma pişi tarifi hazır.

Afiyet olsun.

kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi
kopartma pişi tarifi