HAMUR İŞLERİKAHVALTILIKLAR

Peynirli Pişi Tarifi ve Yapımı

Peynirli pişi tarifi ve yapımı kahvaltıya yapabileceğiniz nefis bir hamur kızartması tarifi. Peynirli pişiyi hem pratik olması hem kolay kabaran bir hamur olması nedeniyle ve çok lezzetli olması bakımından mayasız hamurla yaptık. Mayasız hazırladığımız hamurun içi boş olduğu için de peynirli pişi yapımı için de oldukça uygun oldu. Peynirli pişi tarifi ve yapımında hamurunda ne süt ne de su kullanıyoruz sadece hamuru yoğurtla yoğuruyoruz. Bu özellik de pişinin  güzel kabarmasını sağladığı gibi hem de fazla yağ çekmiyor.

Peynirli pişi tarifi ve yapımı, peynirli pişi nasıl yapılır? Peynirli pişi kısaca hamurun içine en başta peynir olmak üzere istenirse daha farklı malzemelerin de eklenerek hamurun kapatılmasıyla hazırlanan hamurun yağda kızartılarak sunulmasıdır. Peynir çeşidi olarak lor peyniri tulum peyniri kullanabileceğiniz gibi lor peynirini lezzetlendirmek için kaşar rendesi de ilave edebilirsiniz, hem lezzet verir hem de lor peynirinin dağılmasını engeller. Beyaz peynir kullanacaksanız sulu kıvamda bir beyaz peyniri kullanmayın sulu kıvamda olan beyaz peynir hamuru inceltip yırtabilir yağda kızarırken peynir akıp patlayabilir. Peynirli içe maydanoz ekleyebilirsiniz.

Mayasız hamur oldukça pratik olmakla birlikte hamuru ne kadar dinlendirirseniz o kadar da güzel sonuç alırsınız ve hamurun kıvamı çok önemli sert hazırlanan hamurun pişisi de sert, lezzetsiz olur ve puf puf kabarmaz. Puf puf kabaran pişi  hazırlamak için hamuru dinlendirmeyi ihmal etmeyin ve ele yapışmayan kıvamda ama hafif ele yapışır kıvamda esnek bir hamur hazırlayın. Bol kızgın yağda kızartın ve 3-4 tane hamuru bir arada kızartın.Peynirli pişi de peynirin patlamaması için peyniri hamurun içine koyduktan sonra kenarlarını parmak uçlarınızla iyice kapatın deyim yerindeyse mühürleyin. peynirin patlaması  sizi sıkıntıya sokacaktır. Yağın sıçrayarak gözünüze gelmesi elinizi yakması gibi tehlikelere karşı tedbirli olmanızı öneriyorum. Pişi sıcak olarak tüketilmesi gereken bir hamur işi tarifidir. bekledikçe lezzeti kaybolur ve sertleşir.

peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı

Sitede birbirinden farklı pişi tarifleri vardır bunlardan bazılarına bakmak isterseniz

pişi tarifi burada     mayasız en kolay pişi tarifi burada

mayasız pişi tarifi burada       içli pişi tarifi burada

peynirli pişi tarifi malzemeler:

 • 3 su bardağı un
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı sirke ve iç malzeme peynir

peynirli pişi tarifi yapılışı:

 1. Un bir kaba elenir, tuz eklenir karıştırılır. Unun ortası havuz gibi açılır, havuzun içerisine yumurta kırılır yoğurt ilave edilir, karbonat sirke eklenir. Ele yapışmayan kıvamda ama hafif eli tutan esnek bir hamur hazırlanır. Hamur sert olursa pişi kabarmaz ve de lezzetsiz olur. Gereğinden fazla cıvık olursa hamur şekil almaz süner. Esnek ve yumuşak olmalı kıvamı tutturmak için azar azar elenmiş un ilavesi yapılır.
 2. Vaktiniz varsa üzeri nemli bir havlu ile kapatılarak dinlendirilir vaktiniz yoksa hamurdan 2 adet beze yapılır, hafif unlanmış zeminde açılır. Çok ince açarsanız peynir koyduğunuz için yırtılabilir kalın yaparsanız kabarmaz kalın ve lezzetsiz olur, mantı hamuru gibi açabilirsiniz. (yaklaşık 1-2 milim kalınlığında) Büyük bir bardak ağzıyla hamurdan yuvarlaklar kesilir, kesilen hamurun yuvarlak şekli bozulduysa parmak uçlarıyla düzeltilir. Ortasına peynir koyulur hamur ikiye katlanarak ağız kısımları parmak uçlarıyla bastırılarak kapatılır. Kapatmakta zorluk çekiyorsanız diğer tarafını çevirerek içi koyun ve ağzını kapatın, hamur bitinceye kadar aynı işleme  devam edin.
 3. Derin ve geniş bir tencereye sıvı yağ koyulur, yağın ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için yağın içine bir kaç tane hamur parçası atın, bu yağı  harekete geçirecek ve ısınmasını sağlayacaktır. Yağın ısındığından emin olduktan sonra üç tane pişi hamurunu yağın içerisine yavaşça bırakın. 10 saniye kadar sonra üzerine sıvı yağı attırın, üzerine gelen kızgın sıvı yağ pişinin kabarmasını sağlayacaktır ve hamurunuz tam kıvamında olduysa hamuru sizin çevirmenize gerek kalmadan kendiliğinden diğer kızarmayan tarafı dönecek ve kızaracaktır. Kıvamında olmadıysa hamuru siz çevirmek zorunda kalacaksınız . Tüm bu işlemler çok kısa sürede gerçekleşeceği için kızaran hamurun başından ayrılmamanız gerekmektedir. Kızaran peynirli pişiler havlu kağıt serili tabağa alınır sıcak olarak servis edilir. Peynirli pişi tarifi hazır. Afiyet olsun.
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı
peynirli pişi tarifi ve yapımı

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. maşallah kızıma nasıl kabarmış ellerine sağlık hemen tutup yeyesim gelditebrik ederim

  1. Bu konuda çok haklısınız, inşallah videolu tarifler de hazırlama fırsatımız olur.

 2. Verdiğiniz ölçüleri kullandım şimdi tuttum hamuru fakat biraz sert oldu hamur. Şimdi dinlendiriyorum hamuru peyniri hazirliycam umarım güzel olur o kadar da hafta sonu kahvaltısı için ozenmistim. Umarım güzel kabarır.

 3. Az önce yaptım tarifinizi pişirirken ağızları açıldı pişilerin ve içindeki peynirler yağda eridi. Ama görüntüsü güzel oldu. Teşekkürler tarif için.

 4. Ben de denedim tarifinizi harika oldu ,fakat zeytinyağında kızarttığım için mi bilmem biraz rengi karardı tadı görüntü nefisti. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu