HAMUR İŞLERİKAHVALTILIKLAR

Pişi Hamur Kızartması Nasıl Yapılır

Pişi hamur kızartması nasıl yapılır. Pişi her yörede farklı isimle söylenmekle birlikte en bilinen ismi hamur kızartmasıdır. Her yöreye göre yapılan değişik hamur kızartması ya da pişi çeşitleri vardır.  Pişi yapımını farklı yapan hamurun özelliği ve yapılış şeklidir. Pişi hamur kızartması nasıl yapılır; en basit şekli ile pişi hamuru un, su, tuz, kabartma tozu ya da karbonattan oluşur. Hamurun yumuşak olması, yağ çekmemesi ve kabarması için yoğurt ve sirke de hamura eklenen diğer malzemelerdir.

 • Bir de mayalı hamurdan yapılan hamur kızartması pişi tarifi vardır, mayasız hamurdan pişi yapıyorum ama bir türlü kabarmıyor yumuşak olmuyor diyenler de yaş maya veya kuru maya kullanarak mayalı pişi yapabilirler.
 • Maya yerine yine hamuru kabartan maden suyu diğer adıyla soda vardır. Sodalı pişi tarifi sindirim kolay ve kabaran bir hamur olması açısından tercih edilebilecek bir diğer kahvaltıda hamur işi tarifidir.
 • Pişi nasıl yapılır, resimli ve ayrıntılı olarak püf noktalarıyla güzel pişi yapımının inceliklerini anlatacağız. Pişi yapımı bazılarına zor gibi görünse de aslında çok kolaydır, basit birkaç noktaya dikkat ettikten sonra puf puf kabaran yuvarlak pişiler yapabilirsiniz.
pişi nasıl yapılır resimli
pişi nasıl yapılır resimli

Unun bir miktarı kabın içerisine alınır. Tuz eklenir karıştırılır. Ortası havuz gibi açılan una yumurta, yoğurt, sirke eklenir. Hafif ele yapışan pürüzsüz bir hamur pişi ya da hamur kızartmasının önemli bir püf noktasıdır. Hamur 10 dakika dinlendirilip oklava ile açılır. Yumuşak seviyorsanız yukarıda gördüğünüz kadar hamuru ince açmayınız.

pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır

 

Tüm ev halkının evde olduğu zamanlarda kahvaltıya pişi mutlaka yapılır, çünkü bizim evde pişi çok sevilir. Diğer evlerde de çok sevildiğini biliyoruz. Küçüklüğümden aşina olduğum bu tadı bayramlarda üzeri şekerli, tatlı olarak yaparlardı. Bisi yada pisi denilirdi çocukların kapışa kapışa yediği bu nefis hamur işine. Kabartlama ya da gabartlama kulağımda kalan isimlerden.

Pişi hamur kızartması nasıl yapılır;

 • Pişi veya hamur kızartmasının bir değil birden fazla çeşidi vardır. En kolay pişi mayasız hamurdan karbonat ve yoğurt ile yapılan daha önce yapıp paylaştığımız mayasız en kolay pişi tarifidir. En kolay çünkü malzemesi az ve fazla zaman almadan çabuk yapılıyor.
 • Hamura eklenen sirke pişinin güzel kabarmasını ve gevrek olmasını sağlıyor. Yağ çekmeyen, puf puf kabaran, içi boş olan, yağın içerisinde kendisi dönerek yuvarlak şekilde kızaran bu pişi tarifi herkes tarafından çok seviliyor.
 • Mayasız en kolay pişi tarifinde pişi nasıl yapılır, pişi yapımının püf noktalarından önemli ölçüde daha önceki yazımızda bahsettik, bakmak isterseniz tarifi burada. Mayasız en Kolay pişi tarifi hamurunu ve yapılış aşamalarını resimli olarak da yukarıda görebilirsiniz.
 • Diğer bir pişi çeşidi mayalı hamurdan yapılan pişi hamur kızartması tarifidir. Mayasız Pişi Tarifine göre daha yumuşak olan bu pişi tarifi de yine yağ çekmiyor puf puf kabarıyor.
 • Mayalı hamur ile hazırladığımız hamur kızartması tarifi ve yapımında hamur; su, süt ve yaş maya ile yoğurulup mayalanmaya bırakılıyor ve sonrasında şekil verilip kızartılıyor. Çok güzel ve lezzetli oluyor. Tarifine bakmak isterseniz burada
 • Mayalı hamurdan farklı bir tarifle donut yada İzmir lokması şeklinde hazırladığım pişi tarifi içi dolu ve yumuşacık oluyor. Halka pişi de denen bu pişi şekli ve lezzeti ile en sevdiklerimizden bir tanesi olup bu tarifi de mutlaka denemenizi istiyorum. Pişi tarifi burada
pişi tarifi
pişi tarifi
 • Soda ile hazırlanan 5 dakikada sodalı pişi tarifi adı üstünde sadece 3 malzeme ile hamurun yapılıp şekil verilmesi ve kızartılmasıyla ortaya çıkan bir pişi tarifi. Bu tarif de sitemizin çok ilgi çeken pişi tariflerinden bir tanesidir. Burada tarifin yapılışını görebilirsiniz.
 • İçi dolu olarak mayasız hamurdan yapılan  peynirli pişi tarifi ve içli pişi tarifi de kahvaltı sofrasında çok tercih edilmektedir.
 • Özellikle içli pişi tarifi peynirli ve domatesli olarak yapılıp tadı tıpkı pizzayı andırdığı için herkes tarafından çok sevilerek yenmektedir.
 • Yapılış aşamalarını da resimli olarak anlattığım tarif oldukça basittir. Yapılış aşamalarına bakarak çay hazır oluncaya kadar bu pişileri de yapabilirsiniz. Peynirli pişi tarifi için burayı tıklamanız yeterli içli pişi tarifini de merak ediyorum diyorsanız tıklayın.
içli pişi tarifi nasıl yapılır
içli pişi tarifi nasıl yapılır
 • Kıymalı olarak yapılan pişi tarifine de değinmeden edemeyeceğim. Mayalı ve mayasız hamurdan yapabileceğiniz kıymalı pişiyi ben sizlere mayalı hamur ile yaptım ve çok güzel oldu. Tam anlamıyla yiyenlere parmak ısırtacak bir lezzet. Tarifi ve yapılış aşamaları burada
 • Son olarak ne yaparsam yapayım hamur yoğurmayı beceremiyorum, Pişi ya da hamur kızartması yapıyorum kabarmıyor sert oluyor diyenler için ekmek hamurundan yapılan pişi tarifi  burada hayat kurtarıcıdır diyorum.
 • Evde yapılan hamurlar kadar lezzetli olmasa da bu sizin pişi isteğinizi bir nebze olsun giderecektir ve en önemlisi de zaten pratik olmasıdır. Hamuru fırından alıyorsunuz şekil verip kızgın yağda kızartıyorsunuz.
 • Pişiye nasıl şekil verilir en pratik şekli el ile açıp kızgın yağın içerisinde kızarttıktan sonra fazla yağını süzmesi için havlu kağıt serili bir tepsiye aldıktan sonra sıcak veya ılık olarak servis etmektir.
 • Benim pişi hamuru şekillendirmekte en çok kullandığım ise ağzı geniş olan bir su bardağı.
 • Su bardağı ile kesilen hamur yuvarlak olarak kızarıyor ve ortaya güzel bir görüntü çıkıyor. Aşağıda resimlerde de bardak ağzı ile kesilip şekil verilen hamuru görebilirsiniz.
 • Bunun yanında hamuru şekillendirmek için kurabiye kalıpları ve hamur kesici veya makas kullanabilirsiniz. Hamuru bardakla kestikten sonra kenarlarda kalan hamurla kopartma pişi tarifini hazırladık bakmak isterseniz burada
 • Hamurun kalınlığı pişinin yumuşak veya gevrek olmasında içi dolu veya boş olmasında oldukça etkili. 2-3 milim kalınlığında açtığınız bir hamur güzel kabaran pişiler yapmanızı sağlayacaktır. Hamuru açarken çok fazla un kullanmayın. Fazla kullanılan un hamurun kızarırken çatlamasına ve renginin kara olmasına neden olur.
 • Pişi neden sert olur veya kabarmaz. Pişi hamuru sert yoğrulursa kabarmaz ve şekilleri güzel olmaz. En önemlisi lezzetli olmaz.
 • Hamurun kıvamı çok önemli. Bunun yanında kullanılan kabartma tozu, karbonat veya mayanın taze olması gerekir. Ağzı açık kalan kabartma tozu veya karbonatı kullanmamanızı öneriyorum.
 • Kızgın ve bol yağ hamurun kabarmasını sağlayan diğer önemli püf noktalarıdır.
 • Yağın ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için yağın içerisine birkaç tane hamur parçası atın. Hamurdan baloncuklar yükselmeye başlarsa yağ ısınmış demektir.
 • Yağın eski yağ olmaması da pişinin güzel kabarmasında ve renginin sarı olmasında çok etkili. Bu nedenle tek kullanımlık sıvı yağ kullanmanızı öneriyoruz. Zaten birkaç defa kızartmada kullanılan yağın insan sağlığını ne derece tehdit ettiği aşikar.
 • Yağın içine atılan pişi hamurları birbirine çarparak pişerse daha güzel kabarır.
 • Üzerine yağ atmak ve kabarmaya başlayan hamura kepçenin tersi ile vurmak da hamurun kabarmasını sağlayan diğer püf noktalarıdır.
 • Çok geniş bir tava kullanmak yerine derin ve pasta tabağı büyüklüğünde bir teflon tava kullanmak hamur kızartması yapmanızı kolaylaştırır ve etrafa yağ sıçramaz.
 • Hamura tuz eklerken de una karıştırmanızı önemle işaret ediyorum.

pişi hamur kızartması nasıl yapılır

malzemeler:

3 su bardağı un

1 su bardağı yoğurt

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı tuz

1 yumurta

1 tatlı kaşığı sirke

Yapılışını görmek için buraya tıklayın lütfen.

pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi nasıl yapılır
pişi hamur kızartması nasıl yapılır
pişi hamur kızartması nasıl yapılır
 • Pişi hamur kızartması nasıl yapılır resimli olarak püf noktaları ile anlattık. Kahvaltı sofrasında damak tadınıza ve yapılış zorluğuna göre herhangi birini tercih ederek ailenizle güzel bir gün geçirmenizi diliyoruz.
 • Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Çok aydınlatıcı ve detaylı bir yazı olmuş.. Sabrınız ve emeğiniz için teşekkürler :)) Hepsini denemek istiyoruumm ; ) Sevgiler

 2. Bir erkek olarak elime yakışan en güzel tariflerden birisi :)) Çok seviyorum ve çok hoşuma gidiyor sitenizin tarifleride gerçekten çok hoş teşekkür ediyorum admine ellerinize sağlık

   1. Zeymuran Cafe tarifinizi şimdi okudum beğendim, Allah izin verirse iftara yetiştireceğim, teşekkür ederim

  1. Ben her zaman 3 su bardağı ekliyorum yoğurdun katılığına göre 3 su bardağından daha fazla da eklediğim oluyor ama sizin kullandığınız yoğurt katı ise daha az un alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu