Sodalı pişi tarifi anında hazır edebileceğiniz pratik bir tarif. Hamurun kıvamı çok önemlidir, sodalı pişi hamurunda. Sadece 3 şeye ihtiyacınız var: 1 şişe soda, un ve kızartmak için sıvı yağ. Çok pratik çok kolay bir hamur işi tarifi değil mi?

Puf puf kabaran bir pişi tarifi mi arıyorsunuz doğru yerde, doğru yemek tarifleri sitesinde bu pişi tarifi tam da elinizin altında duruyor. Bu pişinin puf puf kabarmasını durdurmanın bir yolu yok. Hamuru ucundan kızgın yağa yavaşça bırakıyorsunuz, 5-6 saniye sonra delikli kepçe ile kafasına kafasına vuruyorsunuz, evet yanlış duymadınız hamuru kevgirle yavaş yavaş döveceksiniz, dövdükçe kabaracak dövdükçe puf puf olacak. En acemi mutfağa bile bu tarif çok iyi gelecek.

Bu tür yemek tariflerde özellikle kızartma yaparken mutfağa yağ kokusu doluyor. Mutfaktaki yağ kokusundan kurtulmak için bir tencereye su koyup içerisine limon suyu damlatın. Daha iyi koku salması için defne yaprağı veya  tarçın çubuğu ekleyebilirsiniz ya da daha pratik olarak portakal ve limon kabuklarını doğramayı deneyin. Bu da bizden size küçük bir püf noktası olsun.

sodalı pişi tarifi
sodalı pişi tarifi

 

Sodayı daha önce hamur işlerinde  krep tarifinde ve zebra kek tarifinde ve de poğaça tarifinde denemiştim. Soda eklendiği yemek tarifine hem yumuşaklık veriyor, hem de kabararak puf puf olmasını sağlıyor. Sitemizdeki diğer pişi tariflerine de mutlaka bakmanızı öneririm, hepsi birbirinden nefis.

5 dakika içinde sodalı pişi:

Malzemeler

Sodalı pişi hamuru

  • 1 şişe soda
  • 2 su bardağı+2 yemek kaşığı kadar un

Sodalı pişi yapılışı

  1. Un elenerek yoğurma kabına alınır ortası havuz gibi açılır yavaş yavaş soda eklenerek kenarlardan azar azar un alınarak yumuşak kıvamda  bir hamur yoğurulur.
  2. Hamur 7-8 eşit parçaya bölünür mermer tezgah üzerinde lavaş kalınlığında açılır .iyice ısınmış yağda kızartılır.sıcak olarak servis edilir. Sodalı Pişi Tarifi hazır.

Afiyet olsun.

  • Kızaran sodalı pişileri  mutlaka havlu kağıt üzerine alın.
  • Hamuru unlu ve kalın açmayın.
  • Yağın iyice ısındığına emin olun.
  • Unu elekten geçirin.
  • Hamuru yağa bıraktıktan 5-6 saniye sonra üzerine vurun.
sodalı pişi
sodalı pişi
sodalı pişi tarifi
sodalı pişi tarifi
sodalı pişi
sodalı pişi