Burma poğaça tarifi şerit şeklinde kesilen hamurun burma şeklinde bükülmesiyle hazırlanan nefis bir poğaça çeşidi. Değişik şekilli poğaça tarifi arayanlara güzel bir poğaça.Çay saati tarifleri için hazırladığım bu poğaçayı sabah kahvaltı sofrasına da hazır etmenizi öneririm. Hamuru 1 gece önceden hazırlayarak yaptığım burma poğaça hamurunu buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelmesini bekleyerek yapmaya başlayabilirsiniz. Yapımı da oldukça keyifli şekil verilerek yapılan poğaça tariflerini hazırlamak uğraş gerektirse de ben çok seviyorum hamura şekil vermek çok eğlenceli oluyor. Çocuklarınızla da yaparak işi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Poğaça hamurunun bir özelliği de hamuru açtıktan sonra üzerine eritilmiş soğutulmuş yağ sürmemiz.Bu tel tel ayrılan bir özellik veriyor poğaçaya ki bu genellikle açma poğaça tarzı hamurların bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.Yine hamuru yoğururken kullanılan zeytinyağı ve süt de poğaçaya yumuşaklık veriyor, sonrası mı yemeye doyum olmayan bir lezzet; burma poğaça tarifi. Mutfağınızda önlenemeyen enfes bir koku : Poğaça kokusu.Burma poğaçanın yapılışını daha iyi anlamanız için resimlerle açıklamalı olarak anlattım, umarım faydalı olur.

Hamur oval şekilde açılır ve açılan hamura kesici mutfak aletiyle 1 parmak genişliğinde çizikler atılır(hamuru açarken un kullanmayın) mermer zeminde açmanızı öneririz.kesilen hamur sol taraftan çaprazlama bükülürken sağ taraftan da burularak bükülmeye devam edilir ta ki son noktaya varıncaya kadar bükülen hamur(bir altta bükülmüş hali) kendi etrafında çevrilerek sarılır ya da rulo yapılır. Hamuru illaki bu şekilde kendi etrafında sarma zorunluluğumuz da yok düğüm atarak da hamura farklı bir şekil verebiliriz.

burma poğaça tarifi
burma poğaça tarifi ve yapılışı

burma poğaça nasıl yapılır adım adım resimlerle

burma poğaça yapılışı 3
burma poğaça yapılışı

burma-poğaça-yapılışı-4

burma poğaça yapılışı 1
burma poğaça yapılışı
burma poğaça yapımı
burma poğaça nasıl yapılır
burma poğaça yapılışı 5
burma poğaça yapılışı

Değişik poğaça tariflerine örnek çiçek poğaça tarifi ve kalp poğaça tarifi hoşunuza gidecek güzel poğaça tariflerinden. Daha farklı tariflerimizi görmek isterseniz poğaça tarifleri kategorisine tıklayın.

Burma poğaça tarifi

Burma Poğaça Malzemeler:

 • 4-5 su bardağı kadar un
 • 300 milim süt(1 buçuk su bardağı)
 • 100 milim zeytinyağı(yarım su bardağı kadar)
 • 1 yumurta+1 yumurta akı
 • 2 çorba kaşığı şeker
 • 1 çorba kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı kuru maya

Üzerine:

 • 50 gram tereyağı(gerekirse tekrar eritirsiniz)
 • yumurta sarısı
 • susam

Burma Poğaça Yapılışı:

 1. Hamur yoğurma kabına elenmiş unun bir miktarı koyulur ortası havuz şeklinde açılır.süt ılıktan hafif sıcak olacak şekilde ısıtılır maya ve şeker ilave edilir maya 10 dakika bekletilir.
 2. Unun ortasına zeytinyağı ,bir bütün yumurta ve bir yumurta akı eklenir yavaş yavaş maya süt şeker karışımı eklenerek ortadaki karışım karıştırılır kenarlardan azar azar un alınarak ele yapışmayan yumuşak bir hamur hazırlanır.
 3. Gerekirse un ilavesi yapılır. Bir poşete geçirilen hamur 2 katı oluncaya kadar ılık ya da sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakılır. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapılır. İsterseniz biraz daha büyük yapabilirsiniz.
 4. Hamur mermer zeminde uzun oval şekilde açılır. Üzerine eritilmiş tereyağı ya da margarin sürülür. Hamur 1 parmak kalınlığında şeritler halinde kesilir ve en alttan sol yan taraftan çaprazlama olacak şekilde rulo şeklinde sarılır. Sarılırken sağ taraftan hamur burularak sona erilir.
 5. Hamur gül böreği sarar gibi kendi etrafında çevrilir. Üzeri naylon poşetle ya da streçle kapatılarak yarım saat  ya da 40 dakika kadar mayalanmaya bırakılır.
 6. Mayalan hamura yumurta sarısı sürülür, susam serpiştirilir. Önceden ısıtılmış 180 -190 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Burma poğaça tarifi ve yapılışı hazırdır.

afiyet olsun.

Dilerseniz kendi etrafında çevirmek yerine düğüm atarak da farklı bir şekil verebilirsiniz.

burma poğaça tarifi
burma poğaça tarifi
burma poğaça
burma poğaça