ET YEMEKLERİ

Düdüklüde Et Kavurma

Düdüklüde et kavurma, pratik et yemeklerinden bir tanesi. Düdüklü tencerede pişen yemeklerin yapımı çok kısa sürüyor ve lezzetli oluyor. Düdüklüde et kavurma nasıl yapılır asıl önemli olan nokta bu. Ete lezzeti veren asıl iç yağıdır .İç yağıyla pişen etin tadına doyum olmaz. Bu tarifi hazırladığımız zaman evde iç yağı yoktu bu nedenle iç yağı yerine sıvı yağ kullandık siz de iç yağı varsa iç yağı kullanın yoksa da kasaptan bir miktar alarak bu şekilde pişirin. Kuşbaşı doğranan etler düdüklü tencereye alınarak kısa sürede pişirilerek sıcak olarak servise sunuluyor.  Servis aşamasında dilimlenmiş kuru soğan,biber ve domates ile ikram edelim. Bir de bunun domatesli, biberli, soğanlı yapılışı var onu da ilerleyen  zamanlarda yazarız inşallah.

düdüklüde et kavurma
düdüklüde et kavurma

Düdüklüde Et Kavurma Malzemeler:

  • 1 kilo dana eti
  • sıvı yağ
  • isteğe göre baharat(karabiber,kekik,tuz)

Düdüklüde Et Kavurma Yapılışı:

  1. Et yaklaşık olarak arpacık soğan büyüklüğünde doğranır.
  2. Düdüklü tencereye sıvı yağ koyulur.
  3. Isınan sıvı yağa doğranan kuşbaşı etler eklenir.
  4. Et 2-3 dakika ara sıra karıştırılarak kavrulur.
  5. Düdüklü tencerenin kapağı kapatılır. Kaynayıncaya kadar harlı ateşte kaynayınca kısık ateşte 20 dakika pişirilir. Pilavla servis tabağında veya domates, soğanla ekmek arası yenilebilir.

Afiyet olsun.

düdüklüde et kavurma
düdüklüde et kavurma

İlgili Makaleler

9 Yorum

    1. Annem susuz pişiriyor, özellikle birkaç kez sordum susuz mu diye evet dedi ama siz yarım çay bardağı ekleyebilirsiniz sorun olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu