Acı biber turşusu sever misiniz? Turşu denilince akan sular durur bilirim. Annem acı çok sever. Her sene hem bana hem kendisine yapar. Anne elinden acı biber turşusu tarifini anlatacağım sizlere.  Annem yaptı ben gözlemledim ve acı biber turşusunun nasıl yapıldığını ayrıntılarıyla sizlere yazdım. Acı biber turşusunu yapmak için pet şişeleri tercih ediyor ama şu içerisinde siyah gazlı içecek olan pet şişeler. Bu turşu tarifinin en güzel yanı küçük küçük ve ince ince olmaları. Cin biber de deniliyor hatta. Acı biberin sindirim sistemini çalıştırarak bağırsakları harekete geçirdiğini biliyor muydunuz? Hatta kilo vermek, zayıflamak için bile yeniyor. Bu turşuya benzer top biber turşusu yapımını görmek isterseniz burada bulabilirsiniz. Domates soslu biber turşunun tarifine bakmak isterseniz burada

Acı biber turşusunda sirke ve limon tuzunu bir arada kullanıyoruz ve sapları uzunsa saplarını biraz kesiyoruz. Şeker eklemeyi ihmal etmiyoruz ve son olarak biberin en taze olanından alıp sert olanları tercih etmiyoruz ve turşuyu bu pet şişelerde yapıyoruz. Markası önemli değil.

acı biber turşusu
acı biber turşusu

Acı Biber Turşusu Malzemeler:

 • 1 litrelik şişe
 • sirke
 • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • 2 tatlı kaşığı limon tuzu
 • 2 tatlı kaşığı şeker
 • 6 diş sarımsak
 • yarısına kadar sirke yarısına kadar su

Acı Biber Turşusu Yapılışı:

 1. Biberlerin sapları uzunsa kopartılır.
 2. 1-2 defa iğne batırılır.
 3. Şişeye doldurulur, ara sıra şişe hafif hafif yere vurularak biberlerin şişeye düzgünce yerleşmesi sağlanır.
 4. Orta kısmına ya da üst kısmına sarımsak koyulur.
 5. Sirke,su,tuz şeker ve limon tuzu bir kapta iyice karıştırılır.
 6. Şişeye karışım dökülür.
 7. Ağzı sıkıca kapatılır.
 8. 3-4 hafta sonra turşu yemeye hazırdır
 9. Bu süre zarfında turşu hiç açılmaz. Turşu yenileceği zaman ısıtılan bir bıçakla kenarından batırılıp kesilerek açılır, kavanoza boşaltarak buzdolabında muhafaza edilir.

Afiyet olsun.

acı biber turşusu
acı biber turşusu
acı biber turşusu
acı biber turşusu
acı biber turşusu
acı biber turşusu