Mini pide ekmeği tarifi ister kahvaltı sofrasında isterseniz tek kişilik porsiyonlarla yemek sofrasında sunum yapabileceğiniz lezzetli yumuşacık bir ekmek tarifi. Ramazan ayına da çok uyan bu tarif sizi memnun edecek

Mini pide ekmeği yapımı oldukça basit. Hiç pide yapmayan bile kolayca yapabilir. Sadece istenilen malzemeleri istenilen şekilde uygulamak ve pişirmek yeterli. Malzeme listemiz yine her evde bulunan malzemelerden bu yönü ile oldukça ekonomik. Hepimizin istediği de bu zaten: Hem lezzetli olsun hem de kolay olsun. Un, maya , tuz sıvı yağ ve su ile basit bir hamur yoğrulduktan sonra mayalanma işlemi yapılıyor. Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra şekil verilip tepsiye koyulduktan sonra bu sefer de tepsi mayası dediğimiz işlem yapılır. Yani hamuru 2 kez mayalama sürecine sokuyoruz.

Hamur ele yapışmayan kıvamda değil aksine ele yapışan yumuşak bir kıvamda yapılıyor buna dikkat etmek gerekiyor. Ölçü tamdır aynen uygulayın ve şekil verip pişirin. Belki kullandığınız unun çeşidine ve kalitesine göre 1 yemek kaşığı fazla veya eksik eklemeniz gerekebilir. Küçük küçük yaptığımız ekmeği siz isterseniz büyük de yapabilirsiniz.

mini pide ekmeği tarifi
mini pide ekmeği tarifi

Diğer ekmek tariflerinden bazılarına bakmak isterseniz:

Pamuk gibi yumuşacık ekmek tarifi burada

Balon ekmek tarifi burada

Mini Pide Ekmeği Malzemeler:

 • 400 gram un
 • 7 gram kuru maya
 • 12 gram toz şeker
 • 6 gram tuz
 • 45 ml ayçiçek yağı
 • 250 ml su

artı:

 • 5 ml ayçiçek yağı

üzerine:

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı su
 • susam

Mini Pide Ekmeği Yapılışı:

 1. Unun tamamını yoğurma kabına eleyin ve tuzu ekleyip karıştırın.
 2. Unun ortasını havuz gibi açın ve ortaya maya şeker, sıvı yağ ve suyu ekleyerek önce ortayı karıştıralım sonra  yanlardan azar azar un alarak ele hafif yapışan yumuşak bir hamur yapıyoruz.
 3. 2 tatlı kaşığı sıvı yağ ekleyerek hamur yağı tamamen alıncaya kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Bu süre sonunda pürüzsüz bir hamur oluyor.
 4. Hamurun üzerini örterek ılık bir ortamda 2 katı oluncaya kadar 1 saat mayalanmaya bırakırız.
 5. Mayalanan hamurdan yaklaşık 160 gram ağırlığında toplar yaparak yağlı kağıt serili tepsiye yerleştiriyoruz.
 6. Üzerine yumurta sarısı ve su karışımını süreriz ve elimizi yumurtaya batırarak parmak uçlarımızla önce kenarlara sonra orta kısıma şekil veririz.
 7. Hamuru 45 dakika mayalanmaya bırakırız.
 8. Tekrar yumurta sarısı sürerek parmak uçlarımızla aynı noktaya şekil veririz.
 9. Üzerine susam ve çörek otu serperiz.
 10. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 12-15 dakika üzeri kızarıncaya kadar pişirin.

Afiyet Olsun.

mini pide ekmeği tarifi
mini pide ekmeği tarifi
mini pide ekmeği
mini pide ekmeği