YAPIM TEKNİKLERİPRATİK BİLGİLER

Karnabahar Nasıl Kesilir

Karnabahar nasıl kesilir, en sevdiğiniz karnabahar tarifleri için adım adım karnabahar nasıl kesilir resimli olarak anlatacağız.

Yemek pişirmeye başlamadan önce sizlere yardımcı olabilecek temel nitelikte mutfak bilgilerini öğrenmek büyük kolaylık sağlayacaktır. Karnabahar kızartmadan, çorbaya, püreye, salataya, köfteye ve fırın yemeklerine kadar giden çeşitliliğe sahip olan vitamin dolu bir sebzedir. Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için bolca tüketmek gerekir.

Karnabahar Nasıl Seçilir?

Karnabahar seçerken kahverengi lekeleri olmayan, ağır, sağlam ve bütünlüğünü koruyan karnabaharlar seçmeye dikkat edin.

Çiçeklerin sıkıca bağlı olmasına ve yaprakların altında sıkıca sarılmış olmasına dikkat edin, kolayca çıkan nitelikte olmasın.

Karnabahar Sezonu Ne Zaman Olur?

Karnabaharı sonbahar ve kış mevsiminde rahatlıkla bulabiliriz.

Karnabahar Nasıl Saklanır?

Karnabahar eğer nemli ise buzdolabına koymadan önce kurulamalı ve öyle buzdolabına kaldırmalısınız. Nem hızlı bir şekilde çürümesine neden olur. Buzdolabındaki karnabaharı 3-4 gün içinde kullanmanız önerilir.

Karnabahar Çiçekleri Nasıl Ayrılır?

Büyük bir şef bıçağı kullanarak karnabaharın kök kısmını kesin. Böylece kesme tahtasına düz olarak yerleşebilir. Sapı ve yapraklarını atmayı tercih etmezseniz onları karnabahar çorbası yapımında ya da karnabahar kızartmasında kullanabilirsiniz.

Karnabaharı tepesinden başlayarak ikiye bölün.

Yarısını bir elinizle tutarak V şeklinde kök kısmından kesin. Böylece çiçekleri tutan kök kısmından kurtulmuş olacağız.

karnabahar nasıl kesilir
karnabahar nasıl kesilir

Birkaç karnabahar tarifine bakmak isterseniz:

Karnabahar salatası tarifi burada

Kıymalı karnabahar yemeği burada

 

Malzemeler:

  • 1 tüm karnabahar

Talimatlar:

  1. Büyük bir şef bıçağı kullanarak karnabaharın sap kısmını kesin. Böylece kesme tahtasına düz bir şekilde yerleşmesini sağlayabilirsiniz.
  2. Sapını ve yapraklarını atmayarak çorba yapımında veya kızartmada kullanabilirsiniz. Kök kısmını soymak gerekir ki sert ve lifli olur.
  3. Karnabaharı tepesinden başlayarak kök kısmının olduğu yere kadar kesin ve ikiye ayırın. Her karnabaharın yarısını elinizle tutarak V şeklinde açı yaparak kesin. Çiçek kısımları kendiliğinden ayrılacak, ayrılmayanlar için bıçağı kullanabilirsiniz.
karnabahar nasıl kesilir
karnabahar nasıl kesilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu