Elma sirkesi nasıl yapılır doğal fermantasyonla evde yapılmış sirke mutfakta elinizin altında olacak bir iksir gibidir. Bilindiği gibi şimdilerde sağlıktan, temizliğe, güzellik ve cilt bakımında elma sirkesi kullanılmaktadır. Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Zayıflama etkisi ile detoks sularının da vazgeçilmez parçası olan elma sirkesini sabahları 1 bardak suyun içine ekleyerek aç karnına içtiğinizde hem şişkinlik gidecek hem de zayıflamada önemli bir etkisi olacaktır. Gelin hep birlikte evde organik elma sirkesi yapalım.

Sirke doğada var olan gözümüzle göremediğimiz minik canlıların meyve suyu ile dostluğu sonucu ortaya çıkan doğal bir üründür. Sirkenin tam anlamıyla keskinleşmesi için 1 sene kadar süre ile beklemek gerekmektedir. Eylül de yapılan sirkeyi mayıs ayında içmek için kullanabilirsiniz ama turşularda kullanacaksanız daha keskin tadı olması gerekir ki üzüm suyu ilavesi yapabilirsiniz. Elma sirkesi mi üzüm sirkesi mi derseniz biz turşularda keskin tadından dolayı üzüm sirkesini daha çok tercih ediyoruz. Elma sirkesini zayıflamak için detoks sularında kullanıyoruz. Elma sirkesinin içine elma kabuklarını da ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi nasıl yapılır tarifini ayrıntılı resimli püf noktaları ile anlattık. Elma sirkesini pazarda satılan doğal yaz elmaları ile yapmayı tercih ettik. Sirke yapımında kullanılan bal mayalanmayı sağlıyor. Sirke oluşmaya başladığında yüzeyinde oluşan beyaz tabaka (küf) çok değerli olup alınıp saklanarak bir dahaki sefere sirke yapımında bal yerine kullanılabilir böylece doğal bir mayamız olur.

elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi nasıl yapılır

Elma sirkesi ile kurduğumuz çubuk salatalık turşusu tarifi burada

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Malzemeler:

 • 3 litrelik cam kavanoz
 • 1 kilo elma
 • 3-4 yemek kaşığı doğal elma sirkesi
 • 4-5 nohut tanesi
 • ince dokulu tülbent
 • bir tutam kaya tuzu

Elma Sirkesi Yapılışı:

 1. Öncelikle kavanoz yüksek ısıda bulaşık makinesinde yıkanarak dezenfekte edilir. Kuruyan kavanoz bulaşık makinesinden alınır.
 2. Nohut taneleri kavanoza atılır.
 3. Elmaların çekirdek ve sapları ayıklanır, kabukları soyulmadan irice doğranır ve kavanoza doldurulur.
 4. Kavanozun ağzında 3-4 parmak boşluk kalacak kadar içme suyu ve bal ya da doğal elma sirkesi ilave edilir. Kavanozun ağzı tülbentle sarılıp bir lastik ya da iple sıkıca bağlanır ve güneş görmeyen serin bir yere alınır.
 5. İlk hafta her gün, daha sonra aklınıza geldikçe tahta bir kaşıkla karıştırılır.
 6. Dördüncü hafta sonunda kavanozda çürük meyve kokusu meydana gelecektir ve üzerinde küçük meyve sinekleri oluşmaya başlayacaktır.
 7. Hemen sonrasında sirkenin yüzeyinde bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz. Bu tabakaya sirke anası denilir. Tüm bu işaretler sirkenin oluşmaya başladığını doğru yolda olduğunuzu gösterecektir.
 8. Dilerseniz bu aşamada süzebilir ya da daha keskin bir sirke olsun istiyorsanız 8 haftaya kadar bekletebilirsiniz.
 9. Süzme işlemine başlamadan üzerindeki tabakayı yani sirke anasını bir tahta kaşık yardımıyla alıp sterilize edilmiş bir kavanozda tel dolapta 2 ay saklayabilir ve bir sonraki sirke yapımında bal yerine bu doğal mayayı kullanabilirsiniz.
 10. Birkaç kat tülbentle ve en az iki kez süzmekte fayda vardır. Sirkenin içinde meyve tortusu kalmamalıdır. Aksi halde sirkeleşmeye yani keskinleşmeye devam edecektir.
 11. Süzdüğünüz sirkeye bir parça kaya tuzu atıp önceden sterilize ettiğiniz şişelere elma sirkesini doldurun. Kapağını sıkıca kapatarak bu şekilde saklayın.

Afiyet Olsun.

Not:

3 litre kavanoz için elma sirkesi yapımında fermantasyon için öncelikli olarak:

1-sirke anası ve 2 yemek kaşığı sirkenin kendisi

Sirke anası yoksa

2- 1 Türk kahvesi fincanı ev yapımı sirke eklenir.

Sirke yoksa

3- Ev yapımı ekşi mayalı ekmekten bir dilim ve 2 yemek kaşığı bal

Ev yapımı ekşi mayalı ekmeğiniz yoksa son çare olarak

Yarım çay bardağı bulgur, yarım çay kaşığı nohut, 2 yemek kaşığı nohut.

Meyvenin ilaçsız olduğuna inanıyorsanız yarım çay bardağı bal veya 1 çay bardağı şeker koyabilirsiniz.

elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi
elma sirkesi
elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi
elma sirkesi
elma sirkesi nasıl yapılır
elma sirkesi nasıl yapılır