Meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi. Çubuk salatalık turşusunun özelliği sert ve kıtır kıtır olmasıdır. Ankara çubukta yaşayan biri olarak çubuk salatalık turşusu yapımının tüm püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Çubuk turşuları ile meşhur şirin ve büyük bir ilçedir. Her yıl düzenlenen çubuk turşu festivali ile turşuların tanıtımı yapılır. Her tür turşu çeşidini bulmanız mümkün. En çok da sıfır numara salatalık turşuları ile adını tüm Türkiye’ye duyurmuştur. Çubuk salatalık turşusu 0-1-2-3 numara salatalık boyutu anlamına gelir. Sıfır numara salatalık turşusu salatalığın en körpe halidir. Sıfır numara turşu 1-2 cm kalınlığında 4-8 cm boyutlarındadır. Çubuk salatalığı kornişon salatalığa benzemez. Kornişon tırtıklı bir yüzeye sahiptir, Çubuk salatalığı düzdür ve buradaki yerli halk tarafından üretilir. Çubukta yaşayan herkes çubuk salatalık turşusu yapmayı bilir ve her evde kurulur.

Çubukta yaşıyorsak mutlaka bu turşunun tarifini nasıl yapıldığını püf noktalarını öğrenmemiz gerekiyordu.

Çubuk salatalık turşusunu kurmanın en önemli püf noktaları:

 • 0 ya da 1 numara taze körpe salatalık
 • taze dereotu
 • 4-5 tane nohut( mayalanmayı hızlandırmak için)
 • defne yaprağı
 • doğal sirke
 • klorsuz su

Çubukta hangi salatalık turşusunun tadına bakarsanız bakın dereotu ve defne yaprağı tadını hissedersiniz. Acı olmasını isterseniz bir kaç tane cin biber ekleyebilirsiniz. Çubuk turşusu çok fazla sirkeli olmaz. 5 litre kavanoz için 1 çay bardağı kadar sirke kullanılır genellikle ama bu damak tadına göre değişir tabi ki. Bizim vereceğimiz ölçü sirkeli salatalık turşusu içindir. Dilerseniz sirkesini azaltabilirsiniz.

Olgunlaşmaya başlayan turşu serin bir ortamda değilse sıcak havalarda asit oluşumundan dolayı suyu bulanıklaşır, endişe etmenize gerek yok. Çünkü turşu olduğu zaman bu bulanıklaşma geçer.

meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi
meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi

Diğer turşu tariflerine bakmak isterseniz:

Erimeyen sert salatalık turşusu tarifi burada

Salatalık turşusu yapımı burada

Salatalık turşusu yapımını youtube kanalımızdan, buradan ve buradan da izleyebilirsiniz.

Çubuk Salatalık Turşusu Tarifi Malzemeler:

 • 3 kilo 250 gram 0 ya da 1 numara salatalık
 • 5 litre kavanoz
 • 750 milim elma sirkesi ( üzüm sirkesi de olur)
 • 1500 milim içme suyu (hazır su)
 • 9-10 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 6 buçuk yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 tutam taze dereotu üzerini örtecek kadar
 • 2 adet defne yaprağı dalından yeni kopmuş
 • 1 nohut tanesi kadar limon tuzu

Çubuk Salatalık Turşusu Yapılışı:

 1. Öncelikle salatalıklar güzelce bol su ile yıkanır.
 2. Kavanoza salatalıklar doldurulur. Bu doldurma işlemini yaparken kavanozu sallayın ki salatalıklar boşluk kalmayacak şekilde kavanoza yerleşsin.
 3. Salatalıkları doldurma esnasında aralara sarımsak koymayı ihmal etmeyin.
 4. Diğer taraftan turşu suyu hazırlanır. Turşu suyu için:
 5. 5 kiloluk cam kavanoz 2250 litre su alır. Bunun üçte birini sirke olarak kullandığımızda bir kabın içerisine 1500 milim içme suyu koyuyoruz. Üzerine 750 milim sirke ekliyoruz. 6-7 çorba kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker, nohut tanesi kadar limon tuzu ekleyip içindeki malzemeler tamamen eriyinceye kadar tahta bir kaşıkla karıştırıyoruz.
 6. Hazırladığımız turşu suyunu salatalıkların üzerine döküyoruz.
 7. Üzerine defne yaprağı dereotu koyarak kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Turşuyu güneşten korumanız ve kavanozun hava almaması çok önemli.
 8. Suyu eksilirse su ilave edilir.
 9. 1 ay kadar sonra turşu yemek için hazır olur.

Afiyet Olsun.

Not: Turşunun üzerinde parlanma olursa endişelenmeyin, bu turşunun doğallığından kaynaklanmaktadır. Üzerindeki beyaz kısmı alıp yemeye devam edebilirsiniz. Ancak serin yerde olursa bu parlanma ya da beyazlama da olmayacaktır. Ağzını mutlaka sımsıkı kapatın ve güneş almayan yerde saklayın.

meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi
meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi
meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi
meşhur çubuk salatalık turşusu tarifi