Tam ölçülü pişi tarifi kahvaltıya son zamanlarda çokça yaptığım az malzemesi ile yapımı kolay, olmadı, yapamadım sorunu olmayan hamuru ile herkesin çok beğendiği bir tarif. Öyle güzel kabarıyor ki yağ da çekmiyor. Dolayısıyla pişi tarifinde olması gereken 3 önemli maddeyi yerine getiriyor:

 • Tam ölçülü olması
 • Yağ çekmemesi
 • Güzel kabarması

Tam ölçülü pişi tarifi nasıl yapılır?

Pişi tarifinin hamuru sadece 5 malzeme ile yapılıyor: Un, süt, yaş maya, sıvı yağ ve tuz. Her evde bulunan malzemeler. Ölçüsü ile hamurun tutmaması ihtimali sıfır. Lezzeti garanti. Hamurunu yoğurmak çok kolay ki çocuklar bile yapabilir. Şekil verdiğiniz hamur parçalarını kızgın yağa atın puf puf kendisi kabarsın. Pişi yaptığınızda dümdüz değil hamur puf puf kabarmış olmalı ki gururla pişi yaptım diyebilmelisiniz. O kabarcıklar mutlaka ve mutlaka olacak.

Şimdiye kadar sayısını bile hatırlamadığımız kadar çok değişik pişi tarifleri ( hamur kızartması tarifleri) verdik. Hepsi de çok beğenildi, çok denendi. Bu kadar çok pişi tarifi hazırlamamızın nedeni öncelikle atalarımızdan bizim mutfağımıza kalan bir miras olması. Hepimiz anneannelerimizin, annemizin yaptığı o nefis pişiler ile büyüdük.  Kandillerde pişi kokusu sardı her evi hala da devam eder. Bazı yörelerde ilen kişinin ardından yapılıp, komşulara dağıtılır. Kahvaltıda çok seviliyor olması hem de her bütçeye her damağa uygun az malzemeli pişi tariflerini sizlere verebilmek de diğer bir husus. Zeymurancafee pişi tariflerinden mutlaka bir tanesi sizin damak tadınıza uyacak ve tarifler sizleri yanıltmayacaktır.

Pişiye nasıl bir şekil verelim diye düşünürken önce kare şeklinde kızartmak olan fikrimiz sonra kareleri parmak şeklinde şeritler halinde kesmeye dönünce tam da hayalimizdeki şekil ortaya çıkmadı. Siz benim yaptığım şekilde yapmak isterseniz hamuru açın ve parmak kalınlığında şeritler kesin ve bunları da parmak büyüklüğünde parçalara ayırın. hepsi aynı büyüklük ve kalınlıkta olunca bundan daha güzel bir görüntü ortaya çıkacak. Biz de aynı anlattığımız şekilde yeniden yaparak fotoğraflarını güncelleyeceğiz sözünü veriyoruz.

tam ölçülü pişi tarifi
tam ölçülü pişi tarifi

Buna benzer pişi tariflerinden birkaçına bakmak isterseniz:

Sütlü mayalı pişi tarifi yapımı  burada

Hiç yağ çekmeyen pişi tarifi burada

Sütlü sodalı pişi tarifi burada

malzemeler:

 • 300 gram un (480 ml eder bardak ölçüsü)
 • 150 ml süt
 • 11 gram yaş maya
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı tuz

kızartmak için:

 • sıvı yağ

yapılışı:

 1. Sütü eli yakmayacak şekilde hafifçe ısıtın. içine mayayı ekleyin, parmak uçlarınızla ezerek mayanın çözülmesini sağlayın.
 2. Elenmiş unu  genişçe bir kaba koyun. Ortasını havuz gibi açın. Kenarlara tuz serpiştirin.
 3. Unun ortasındaki açtığınız havuza 1 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin. Sıvı yağın üzerine süt maya karışımını ekleyerek yanlardan yavaş yavaş un alarak yumuşacık güzel bir hamur yoğurun. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürecektir.
 4. Ilık bir ortamda hamur 2 katı oluncaya kadar mayalanmaya bırakın. Ne kadar güzel kabarırsa o kadar iyi sonuç alırsınız.
 5. Mayalanan hamuru hafifçe karıştırın ve bir zeminde oklava ya da merdane yardımı ile 1 pasta tabağı kalınlığında açın. Ne kadar ince açarsanız o kadar güzel olur. Pasta tabağı kalınlığını yakalayın.
 6. istediğiniz şekilde hamurdan parçalar kesin. Şekil verme bir kalıp veya bardak ağzı ile olabileceği gibi bıçakla da olur.
 7. Geniş derince bir tavaya bolca sıvı yağ koyun.
 8. Isınıncaya kadar bekleyin. Isınan yağda önce küçük bir hamur parçası kızartın. Sonra 2-3 adet şekil verdiğiniz hamur parçalarını atarak arkalı önlü kızartın.
 9. Kızaran pişileri havlu kağıt serili tepsiye alın.
 10. Sıcak veya ılık olarak servis yapın.

Afiyet Olsun.

tam ölçülü pişi tarifi
tam ölçülü pişi tarifi