ŞERBETLİ TATLILAR

Muharrem Ayı ve Aşure

Muharrem ayının onuncu günü aşure günüdür Kuranı Kerim’de kıymet verilen ört aydan biridir Muharremin birinci günü oruç tutmak o senenin tamamını oruçlu tutmak gibi faziletlidir Aşure(aşura) Arapça da 10 manasına gelen AŞARA kelimesinden türemiştir islami inanca göre muharrem ayının 10.günü Nuh un büyük tufan dan sonra karaya ayak bastıktan sonra  elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır.

Bugün açılan eller edilen dualar kabul olur ibadetler kat kat yerini bulur.

Temel olarak su buğday nohut,şeker ,kuru fasulye yarma kullanılarak yapılan bir tatlıdır süsleme olarak (aşure malzemeleri )nar susam badem fındık, kayısı incir ,ceviz, çam fıstığı ,tarçın,portakal kabuğu rendesi, hindistan cevizi ..vb. kullanılır.

Bolluğun bereketin paylaşmanın simgesi olan bu tatlıyı ben çok ama çok severim özü aslında muhallebi kıvamında olmasıdır ama bunu sulu şekilde yapanlarda mevcut kurban bayramından sonra yapıldığı için içerisine kavurma koyanlar da var ama ben nedense kavurma ile tatlıyı pek bağdaştıramıyorum siyah üzüm tercih edenler de var bana kalırsa siyah renkli meyveler aşurenin rengini bozuyor kremimsi kahve tonlarında olan aşure en makbulu.Nişasta veya pirinç unu ise aşureye güzel bir kıvam veriyor.

aşure nasıl yapılır
aşure tarifi
aşure nasıl yapılır
aşure tarifi
aşure tarifi
aşure tarifi

 

aşure nasıl yapılır
aşure nasıl yapılır

bu yılki aşure tarifim de bloğumu iyi takıp edenler bilir Mustafa bey den eşimin tabiriyle müdürümden pek bir hünerlidir kendileri.göz kararı yaptığı aşureyi bizim için ölçülendirerek verdi pek bir güzel olmuştu elleriniz dert görmesin Mustafa bey evinizden bereket eksilmesin.

İŞTE BOLLUĞUN BEREKETİN PAYLAŞMANIN ADI AŞURE TATLISI

Aşure malzemeleri:
yarım kilo kuru fasulye(önceden ıslatılıp haşlanmış)
yarım kilo nohut(önceden ıslatılıp haşlanmış)
750 gram aşurelik buğday
350 gram incir
350 gram kayısı
350 gram kuru sarı üzüm
200 gram fındık
200 gram fıstık
200 gram badem
2 yemek kaşığı nişasta
2 yemek kaşığı pirinç unu
100 gram pirinç
2 su bardağı süt
şeker(damak tadınıza uygun olarak ayarlayabilirsiniz en az 3 su bardağı)

Aşure yapılışı:
buğday fasulye nohut pirinç 2 litre su ve 2 su bardağı süt ile 15 dakika kadar kaynatılır daha sonra kayısı üzüm ilave edilir 10 dakika daha kaynatılır şeker eklenir arkasına incir fındık fıstık badem ilave edilir 10 dakika daha kaynatıldıktan sonra soğuk suda eritilen nişasta ve pirinç unu ilave edilip 5 dakika kaynatılır ve ocaktan alınır kaseler paylaştırılıp üzeri dilediğiniz  gibi süslenip sevdiklerinizle paylaşılır

bereket olsun….

aşure tarifi

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. ne büyük imtihanları hatırlatıyor aslında aşure…
    hepsinden başarıyla çıkılmış imtihanlar…
    örnek almamız gereken, sabretmemiz gereken imtihanlar…

    eline sağlık canım…

    harika gözüküyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu