Buzluktan yada dondurucudan çıkartılan biber nasıl kızartılır. Daha önce kışlık kızartmalık yeşil biber dondurucuya nasıl konulur konu başlığı altında bir yazı paylaşmıştık burada. Kış hazırlığında her sene yaptığım dondurucuda biber saklamanın en önemli püf noktası taze, dalından yeni koparılmış, sert olmayan, yumuşak ve hormonsuz, gübresiz biber almak. Bunun için yerli ürünlerin satıldığı köy pazarını tercih etmelisiniz. Günün erken saatleri de iyi bir seçim olacaktır.

Biberler öncelikle yıkanıp kurulanmalı isteğe göre serçe parmağı büyüklüğünde doğranarak ya da tüm halde bırakılarak dondurucu poşetlerine koyularak dondurucuda saklanmalıdır. Dondurucuda saklanan sebzelerin ortalama süresi yaklaşık 8 aydır. Bu süre içerisinde tüketmek gerekir.

Kış hazırlıkları içerisinde dolmalık biber ya da sivri biber nasıl kurutulur önemli püf noktalarını öğrenmek isterseniz burada ve burada ve burada

kızartmalık biber

Buzluktan ya da dondurucudan çıkarttığımız biberi nasıl kızartmak gerekiyor? Buzluktan çıkarttığımız biberin renginin kararmaması için ne yapmalıyız?

Malzemeler

 • Taze kızartmalık sivri biber, köy biberi ya da mini dolmalık biber

Kızartmak için

 • Sıvı yağ

Yardımcı araçlar:

 • Kevgir
 • Kağıt havlu
 • Derin geniş bir tencere ya da tava

Dondurucudan Çıkan Biber Nasıl Kızartılır Yapılışı ve Püf Noktaları

 1. Dondurucudan çıkartılan biber hiç bekletilmeden kızgın yağa atılarak yüksek olmayan orta ateşte pişirilir. Böylece biberin rengi kararmadan yeşil olarak kalacak ve lezzetinde önemli bir kayıp olmayacaktır.
 2. Biberin kararmasının nedeni buzunun çözülerek  sulanması. Sulanan biber yağa girince yağda patlama meydana gelmesi de olası. Bu yüzden bu noktaya dikkat etmeli ve dondurucudan çıkartır çıkartmaz kızgın yağda kızartmalıyız.
 3. Biberi kızartmak için derin ve geniş bir tava ya da tencere tercih etmeliyiz ve biberi kızgın yağa attıktan sonra mutlaka kapağını kapatmalıyız. Böylece yağ etrafa sıçramayacak ve biber yumuşak bir şekilde kızarıp pişecektir. Yine tencere ya da tava seçiminde teflonu tercih etmek iyi olur. Yanma riskini azaltırsınız.
 4. Kızaran biberi uzun saplı metal bir kevgirle yağın içinden almak hem fazla yağın tavada kalmasını sağlayacak hem de elimizin kolumuzun yanması gibi kazaların önüne geçmiş olacağız.
 5. Kızaran biber mutlaka kağıt havlunun üzerine alınarak fazla yağı havlunun emmesi sağlanır böylece kızartmanın kalorisi bir nebze de olsa aşağıya çekilir.
 6. Kızartılan bibere isteğe bağlı olarak domates püresi ile hazırlanan sos pişirilerek üzerine dökülerek servis edilebilir. Beyaz peynirle de ya da farklı peynir çeşitleri ile de sunumu güzel ve lezzetli olur. Sarımsakla hazırlanan yoğurt sos da biber kızartmasının lezzetine lezzet katar. Bu şekilde hazırlanan biber kızartmasını saklama kabında buzdolabında muhafaza ederek soğuk olarak yiyebilirsiniz.