KIŞ HAZIRLIKLARIYAPIM TEKNİKLERİ

Biber Nasıl Kurutulur

dolmalık biber
dolmalık biber

Tarife geçmeden önce aşağıdaki linkte biber nasıl kurutulur resimlerle aşama aşama tarifi var linke tıklayınız lütfen

https://www.zeymurancafee.com/dolmalik-biber-nasil-kurutulur/

 

Malzemeler:kuru biber

  • 5 kilo dolmalık biber
  • yorgan ipi veya biraz kalınca bir ip

Yapılışı:

 

 

En iyi saklama yöntemi kağıda sararak ağzı sıkıca kapalı bir torbada saklamaktır.

Güneşe serilen biber çok fazla sıcaktan pişip tadı rengi kokusu değişecektir, biberin bazı yerleri yumuşayıp rengi değişecek ve çürümeye başlayacaktır, buna güneş pişiği adı veriliyor. Bu nedenle biberi güneşte değil de fazla güneş almayan doğrudan güneş görmeyen bir yerde kurutmaya dikkat ediniz. Balkonda kurutuyorsanız doğrudan güneşe maruz kalmamalıdır biberler kuytu yerde kurutulmalıdır. Mesela annem balkonda kurutuyorken biberini ben evim çok güneş aldığı için kullanmadığım ama güneş alan bir odanın pencereden uzak bir kısmında içeride kurutuyorum. Bunun için bir çamaşırlık kullandım ve kıpkırmızı kurudular. Doğrudan güneşe maruz kalırsa biberiniz kurumadan çürür. Bu en önemli püf noktasıdır.

Biber seçiminde ise kalın olmayan yumuşak olan ve buruşuk olmayıp yeni toplanmış yerli köy biberlerden almaya özen gösteriniz.

İçindeki tohumların mutlaka dökülmesini sağlayın.

Biberleri oyarken elinizle itme yöntemini uygulayabileceğiniz gibi baş kısımlarını bıçakla alarak da bağ kısmındaki tohumlu kısmı çıkartabilirsiniz.

Aşağıda resimlerde göreceksiniz biberi temizlerken parmaklara karası çıkıyor, bunun olmasını istemiyorsanız eldiven kullanmanızı öneririm.

kuru biber
dolmalık kuru biber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu