Top top mercimek köftesi nasıl yapılır bulgurla kırmızı mercimeğin muhteşem uyumu ile enfes bir köfte tarifi çay saatlerinin vazgeçilmezi olacak. Toplanın kızlar harika bir tarif yaptık. Sevmeyen var mi mercimek köftesini, hepimiz çok seviyoruz tabiki.

Kırmızı mercimek köftesi nasıl yapılır?

Mercimek köftesi yapımı biraz uzun zaman alır gibi görünse de zor değildir. Sadece yapılan işlemler biraz zaman alır. Mercimeğin haşlanması, ince bulgurun şişirilmesi ve yeşilliklerin hazırlanması. Mercimek köftesinin değişik yapım şekilleri vardır ve değişik baharatlar eklenerek yapılır. Hemen hemen tüm köfte tariflerinde değişmeyen baharat mercimeğe çok yakışan ”kimyon” dur. Sıkma şekline gelince genellikle oval şekilde sıkılan mercimek köftesi daha da farklılaşarak değişik sunumlarla zenginleştirilmiştir. Bizde sizlere bu sefer misket gibi yuvarlak yuvarlak top top köfteler yaptık. Çok da güzel ve hoş oldu.

Her zaman mercimek köftesinin iç malzemesinde yeşillikler kullanırken maydanoz veya marul gibi bu sefer hiç birinin kullanmayarak farklı bir görüntü ve lezzet yakaladık. Yeşillikleri sunumda kullandık. Ancak siz seviyorsanız iç malzemeye dahil edebilirsiniz. Ve mercimek köftesinin olmazsa olmazı limon. Marul yaprağının içine koyulan köftenin üzerine limon sıkılınca o köfte nasıl bir lezzete dönüşüyor. Unutmadan turşu ve ayran da harika gidiyor bu köfteyle.

top top mercimek köftesi nasıl yapılır

Buna benzer tariflere bakmak isterseniz:

Fellah köftesi tarifi burada

Mercimek köftesi tarifi burada

Malzemeler:

2 su bardağı mercimek

1 su bardğından daha az ince bulgur

1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

Top top kırmızı mercimek köftesi nasıl yapılır youtube kanalımdan izleyebilirsiniz. Yepyeni ve nefis tarifler için youtube kanalıma ücretsiz abone olmayı unutmayın.

Yapılışı:

Yapımını yukarıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

mercimek köftesi nasıl yapılır