Siyah üzüm hoşafı tarifi sıcak yaz günlerinde serin serin buram buram kokusuyla tüketeceğiniz çok lezzetli bir tarif. Mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden olan siyah üzüm hoşafı sağlık için de bulunmaz nimet.

Siyah üzüm hoşafı nasıl yapılır?

Genellikle üzüm hoşafı yaparken sarı çekirdeksiz kuru üzümü tercih ederiz ancak siyah kuru üzümle de hoşaf öyle lezzetli oluyor ki anlatmak mümkün değil. Ancak çekirdekli olduğu için  pek tercih edilmiyor. Halbuki siyah üzüm çekirdeğinin faydaları düşünülünce bu hoşaf adeta mucizevi bir iksire dönüşüyor. Kansızlığa çok iyi geldiği gibi birçok nedene bağlı kaşıntılara da çok iyi geliyor. Antioksidan olması nedeniyle vücudu temizleyerek detoks etkisi yapıyor. Erken yaşlanmayı önlediği gibi demir özelliğinden dolayı saç kaybına engel oluyor. Daha pek çok özelliği olan kuru üzümü ve çekirdeğinin tozunu mutfağınızdan eksik etmeyin.

Bu gibi pek çok nedenlerle bizim tercihimiz her zaman çekirdeği ve suyunu birlikte tüketmek ancak çekirdeklerini sevmiyorsanız sadece suyunu içebilirsiniz ki vazgeçemeyeceğiniz soğuk bir şerbetle karşılaşacaksınız. İçinde kullandığımız 2-3 adet karanfil tanesi bu hoşafa o kadar çok yakışıyor ki bir iksir diyebiliriz. İşte bu iksiri özellikle ramazan ayında mideyi rahatlatması açısından bol bol yapıyorum. Hoşaf içmek için ne kış mevsimine ne de yaz mevsimine ihtiyacınız var her mevsim yapıp tüketebilirsiniz.

siyah üzüm hoşafı tarifi
siyah üzüm hoşafı tarifi

Buna benzer tariflere bakmak isterseniz:

Kuru kayısı hoşafı tarifi burada

Kuru üzüm hoşafı burada

Siyah Üzüm Hoşafı Malzemeler:

 • 250 gram siyah üzüm (2 su bardağı)
 • 8 su bardağı su
 • 3 su bardağı şeker
 • 2-3 adet karanfil

Siyah Üzüm Hoşafı Yapılışı:

 1. Öncelikle üzümleri güzelce yıkayın ve kumunun gitmesi için soğuk suda 15 dakika bekletin. (Kullandığımız üzüm çöpsüz tertemizdi. Bu nedenle ayıklamadan kullanıldı. Ancak sizin kullanacağınız üzüm çöplü ise öncelikle çöplerini mutlaka temizleyin.)
 2. Suda beklettiğiniz üzümleri süzerek yıkayın ve derin bir tencereye alın.
 3. Üzerine 8 su bardağı su ekleyin.
 4. Şeker ve karanfil ilave ederek karıştırın ve  kaynamaya bırakın.
 5. Kaynayınca ocağın altını kısın ve yaklaşık 25 dakika kadar kısık ateşte pişirin.
 6. Oda sıcaklığında soğuyunca kaseye alarak buzdolabında soğumaya bırakın.
 7. Soğuk olarak servis edin.

Afiyet Olsun.

siyah üzüm hoşafı tarifi
siyah üzüm hoşafı tarifi
siyah üzüm hoşafı
siyah üzüm hoşafı