DSC_0966

Pazarlarda yeni yeni gözüme çarpmaya başlamışken çekirdeksiz yaş üzümler ben de kuru üzüm hoşafını sizlerle paylaşmak istedim.

Kurutulan üzümlerin her zaman doğal yöntemlerle kurutulmuş olanlarını seçmek hem sağlığımız açısından hem de lezzet açısından  büyük önem taşımaktadır.

Kuru üzüm çerez olarak tüketildiği gibi pilavlarda ,tatlılarda, kurabiyede ve pek çok yerde sevilerek kullanılan bir kuru meyve çeşididir. Sözüm ona sarı leblebi üzümsüz yapamaz sizlerde bilirsiniz.

Faydaları ise saymakla tükenmez. İyi bir bağırsak çalıştırıcı sindirim düzenleyici olduğu gibi üzüm hoşafı içen emziren anneler süt artışı da sağlayabilir. Bu süt artışı da ayrı bir konu aslında ama sıvı alımı anne sütünü arttıran en büyük etkenlerden bir tanesidir.

kuru üzüm hoşafı nasıl yapılır

Sözün kısası bu güzel kuru meyveyi ben size bugün KURU ÜZÜM HOŞAFI olarak anlatacağım .Özelikle pilavların yanında ana yemeklerin yanında severek tüketebileceğiniz kuru üzüm hoşafını kayısı ile de yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda inşallah kayısılı kuru üzüm hoşafını da sizlerle paylaşırım gelelim.

KURU ÜZÜM HOŞAFININ TARİFİNE

Kuru Üzüm Hoşafı Malzemeler:kuruüzüm

300 gram kuru üzüm

8-9 su bardağı su

1 su bardağı şeker

Kuru Üzüm Hoşafı Yapılışı:

Kuru üzümün çöpleri ayıklanır bir gece önceden soğuk su ile ıslatılır.

Ertesi gün kirli bulanık suyundan arındırılıncaya kadar yıkanır.

Tencereye üzümler koyulup üzerine yaklaşık 7-8 su bardağı kadar soğuk su eklenir,kapağı kapalı olarak kaynamaya bırakılır.

Kaynayan ocağın altı biraz kısılarak üzümlerin buruşuğu açılıp patlak patlak olunca şeker ilave edilir.

8 dakika kadar sonra ocağın altı kapatılır.

Hoşaf soğumaya bırakılır buzdolabına kaldırılan hoşaf soğuk olarak servis edilir.

Afiyet olsun.

kuru üzüm hoşafı

Üzüm hoşafını dilerseniz bir kaç tane karanfil ile lezzetlendirip farklı bir aroma katabilirsiniz

Şeker miktarı olarak tadını kontrol edip yavaş yavaş şeker ilavesi yapabilirsiniz ve kendi damak tadınıza uygun miktarı ayarlayabilirsiniz.

Vaktiniz yoksa bir gece öncesinden ıslatmak zorunda değilsiniz 1-2 saat ıslatarak veya hiç ıslatmayarak da aşağıdaki tarife uygun olarak hazırlayabilirsiniz.

 

kuru üzüm hoşafı