Kuru kayısı hoşafı. Ramazan ayı bolluk bereket ayıdır, sofralarımız çeşitlenir bin bir lezzetle. Olmazsa olmaz lezzetler hoşaf ya da kompostolar. Pazarda gezerken bile insanların alışverişlerine baktığımda mutlaka kayısı, üzüm aldıklarını görüyorum. Midemizi ramazanda en çok rahatlatacak içeceklerden sıvı gıdalardan biridir kayısı hoşafı, eşime neden bu kadar çok içiyorsun diye sorduğumda beni rahatlatıyor diye cevap veriyor. Demek ki ramazanda bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni sindirim sistemini hızlandırması. Ayrıca bağırsak tembelliği olanlara da sürekli tavsiye edilen sıvı içecek.

Siz de sindirim problemi çekiyorsanız ve de sıcak havanın rehavetinden kurtulup serinlemek istiyorsanız bugünkü vereceğim tarifi deneyin derim. Kuru kayısı hoşafı. Kuru kayısı hoşafını kimisi tatlı sever kimisi daha az tatlı. Şeker miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay.

kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı

 

Kuru Kayısı Hoşafı Malzemeler:

 • 1 kilo kuru kayısı
 • 15 su bardağı su
 • 1 su bardağı şeker

Kuru Kayısı Hoşafı Yapılışı:

 1. Öncelikle kuru kayısılar üzerini iyice örtecek kadar soğuk su ile bir gece öncesinden ıslatılır.
 2. Ertesi gün kayısılar o yapışkan görüntüsünden arınmış patlak patlak bir görünüme kavuşmuş olacaktır.
 3. Buruşukluğu açılan kayısıların üzerine yaklaşık olarak 3 litre su eklenir ve kapağı kapalı olarak pişmeye bırakılır.
 4. Ocağın altı biraz kısılır.
 5. Kayısılar yumuşayınca şeker eklenir 5-10 dakika bu şekilde kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır.
 6. Soğuyunca servis edilir.

Afiyet olsun.

kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı
 • Kayısılar bir gece önceden ıslatın.
 • Kayısıları kuru iken tartamadık. Suyla ıslatıp suyunu süzdükten sonraki ağırlığı 1 kilo idi kayısıların su topladığı düşünülürse kayısı miktarım yaklaşık 800-900 gram  arası idi.
 • Verdiğim su ölçüsü ideal olacaktır.
 • Kıvam olarak kayısıların ezilmemesine dikkat edin, suyu da kıvamlı bir su olmalıdır. Su gibi değil şerbet gibi hiç değil ortası bir ayarda olmalıdır.
 • Şeker miktarı olarak da bunu siz damak tadınıza göre az şekerli veya şekerli olarak ayarlamalısınız. Bu nedenle şeker miktarını azar azar ekleyip tadına bakmanızı öneririm.
kuru kayısı hoşafı
kuru kayısı hoşafı