Sırlarıyla un kurabiyesi tarifi.Un kurabiyesi tarifini istemiştim Konya da bir börekçi, kurabiye dükkanından.Mağrur görünüşlü kendisiyle gurur duyduğu pek belli olan hanımefendi un kurabiyesi nasıl yapılır biliyor musun diye sormuştu bana. Nasıl olacak un, şeker, margarinle demiştim kısaca. Öyle değil işte diyerek bana, büfeden aldığı un kurabiyesini uzattı. Tadına bak bakalım diğer un kurabiyelerine benziyor mu demişti güzeldi, lezzetliydi evet ve vitrinde duran tüm kurabiyeler de güzel ve özenli görünüyordu.

Neyse kurabiye tarifini şimdi emekli olmuş olan İstanbul’da bir ustadan aldığını söyledi -peki  öyleyse kurabiyenin tarifini alabilir miyim dedim. Aynı mağrur üslupla olmaz bu bir sır dedi bir kaç kez üsteledi isem de tarifini alamadım.

un kurabiyesi
un kurabiyesi tarifi

Hikaye bu ya ben o gün bugün kafama taktım bu un kurabiyesinin sırrını (püf noktasını) ve sizler için çözdüm hiç korkmayın aşağıdaki anlattıklarıma uyun ve ağızda dağılan kurabiye, nefis bir un kurabiyesi hazırlayın. Sırlarıyla un kurabiyesi tarifi

Nefis pastane kurabiyesi tarifime de bakmak isterseniz linkin üzerine gelerek tıklayınız

pastane kurabiyesi tarifi

mahlepli simit tarifi

Tarifimiz un,nişasta,pudra şekeri ve margarinden oluşuyor, pastanelerdeki un kurabiyelerinden çok daha güzel. İnanın bu çok lezzetli un kurabiyesinin tadına  doyamayacaksınız. Şimdi gelin bakalım Un kurabiyesi nasıl yapılır birlikte öğrenelim.

Un kurabiyesi malzemeler:

un kurabiyesi tarifi
un kurabiyesi
 • 350 gram un yaklaşık miktar(3 su bardağından biraz daha eksik)
 • 250 gram oda sıcaklığında  margarin (biskin yağ Vita kullanırsanız sonuç çok güzel olur)
 • 6  yemek kaşığı nişasta
 • 1 paket vanilya  tozu
 • 7 yemek kaşığı pudra şekeri

Un kurabiyesi yapılışı:

 1. Margarin,vanilya ve pudra şekeri krema kıvamına gelinceye kadar mikserde karıştırılır.nişasta ve un eklenir.
 2. Tek seferde hızlı bir şekilde hamur yoğurulur.
 3. Hamuru folyoya sarıp buzdolabında en az 30 dakika dinlendirin.
 4. Hamuru buzdolabından çıkarıp yapmaya koyulduğunuzda ufalan bir hamur olduğunu göreceksiniz endişelenmeyin hamuru 4 bölüme ayırın avucunuzun içinde hamuru toparlayarak bir tahta masa üzerinde hamuru kalın bir çubuk şeklinde yuvarlayın.
 5. Bir çatal yardımıyla hamuru baştan sonuna kadar çizin  ,5 er cm.aralıklarla bıçakla kesin pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizin.
 6. Bu şekli vermekte zorlanırsanız ceviz büyüklüğünde parçalar kopartarak avucunuzda yuvarlayın bu diğerine göre daha fazla zamanınızı alacaktır ama sonuçta harika oluyor çatlamış kurabiyeler harika görünüyor.
 7. Önceden ısıtılmış 150 derece fırında alt kısımları pişip üst kısımları kremsi bir renge ulaşıncaya kadar pişirin.(20 dakika civarı) Sırlarıyla un kurabiyesi tarifi hazır.

Afiyet Olsun.

Un kurabiyesinin püf noktaları:

Tamamen soğuyunca üzerine pudra şekeri eleyin.

Un mutlaka elenmiş olarak kullanılmalıdır.

Un mutlaka yüksek kaliteli olmalıdır.

Hamurla fazla oynanmadan neredeyse tek seferde yoğrulmalıdır.

Çok aceleniz varsa  hamuru buzdolabına koymayabilirsiniz ama buzdolabında bekletmenizi kesinlikle öneririm. Hamurun soğumuş olması çok önemli bir kural.

Hamur oldukça yumuşak bir kıvamda olacak. Unu eklerken oldukça dikkatli olun hepsini eklemek zorunda kalmayabilirsiniz.

Margarin olarak biskin yağ kullanın, bu yağların içinde su yok. Bu nedenle kurabiyeler, poğaçalar daha bir lezzetli oluyor, marketlerde bulabilirsiniz. Ben şu anda vita marka yağ kullanıyorum.

Youtube videosu burada

Un kurabiyesi yapılışı:

un kurabiyesi tarifi
un kurabiyesi tarifi
un kurabiyesi
un kurabiyesi tarifi
sırlarıyla un kurabiyesi tarifi
sırlarıyla un kurabiyesi tarifi
un kurabiyesi
un kurabiyesi tarifi
sırlarıyla un kurabiyesi tarifi
sırlarıyla un kurabiyesi tarifi