KIŞ HAZIRLIKLARI

Salamura Yaprağı Nasıl Kurulur

Salamura yaprağı nasıl kurulur.  Salamura yaprağı yapımı öyle sanıldığı kadar zor değil, bardağa su doldurmak kadar kolay. Bütün kış hiç bozulmadan kalabilen salamura yaprağı yapımının birkaç püf noktası var. Bu püf noktalarına dikkat ederseniz yaptığınız yaprak salamurası ile  lezzetli yaprak sarmaları yapabilirsiniz.

Salamura yaprağı nasıl kurulur. Salamura yaprak yapımında en önemli etken kullanılan tuzdur. Tuzunu eksik eklerseniz kurduğunuz yaprak çok geçmeden küflenir ve çürür. Kaya tuzu ile yaprağı kurmak önemli bir noktadır. Bu küflenmenin bir diğer nedeni de yaprağı kurduğunuz bidonun hava almasıdır. Karanlık ve serin bir yerde saklamak da çok önemlidir. Salamura yaprağın sarı olmasının nedeni yaprağın cinsidir. İncecik parlak yumuşak yaprak ilk sıcaklığı geçen kaynar tuzlu suyu üzerine dökünce hemen sararır. Mesela bizim görsel resim çok da istediğimiz özellikte bir yaprak değildi maalesef. Her yerde güzel yaprak bulmak mümkün olmuyor. Pazarı çok iyi  olan güvenilir bir yerden almak gerekiyor. Bidonun üzerine koyulan birkaç limon tuzu da sarartır.

Salamura yaprağı bidona basmak da özen ve zaman ister. Salamura yaprağı bidona basarken parlak kısımları üstte kalacak şekilde demet demet yapılarak ve düzenli bir şekilde üzerine bastırarak hava almayacak şekilde plastik bidona basılır. Biz sağlık açısından cam kavanozu öneriyoruz.

Salamura yaprağı nasıl sarılır. Salamura yöntemi ile kurulan yaprağı bozulmadan tutan tuzdur. Yaprağın ilacı tuzdur da diyebiliriz. Bu nedenle oldukça tuzlu olur. Bu hiç sorun değil. Sarmadan önce 4-5 saat suda ıslatın ve bu suyu arada değiştirin. Bu süre sonunda yaprakta tuz kalmaz. Geceden ıslatıp sabaha sarmanızı öneriyoruz. İçi hazırlayıp sarın ve tencereye dizdikten sonra üzerine kaynar su ekleyerek pişirin.

salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur

Sitede birkaç tane yaprak saklama yöntemi var bunların içinde benim en çok tercih ettiğim yöntem eski usul anne usulü salamura yaprak kurma yöntemi

diğerlerine ve detaylı yapımına bakmak isterseniz:

Asma yaprağı nasıl saklanır ayrıntılı anlatım  burada

Asma yaprağı dondurucuda nasıl saklanır burada

Yaprak pet şişede nasıl saklanır  burada

Yaprak kavanozda nasıl saklanır burada

Salamura Yaprak Nasıl Kurulur Malzemeler:

 • 5 kilo asma yaprağı
 • 5 kiloluk kavanoz ya da plastik bidon
 • her litre su için 200 gram kaya tuzu(yaklaşık 7-8 litre su)

Salamura Yaprak Nasıl Kurulur Yapılışı:

 1. Asma yaprağı beklemeden ayıklanır kötü olan yapraklardan arındırılarak solgun tarafı üstte kalacak şekilde 7 veya 8 demet şeklinde üst üste dizilir. Tüm yaprak bitinceye kadar aynı işlem yapılır.
 2. Demet demet üst üste koyulan yapraklar geniş ve derince bir leğene düzgünce koyulur.
 3. Büyük derin bir tencereye 7-8 litre su koyulur. Her litre su için 200 gram kaya tuzu suya eklenerek su kaynamaya bırakılır.
 4. Kaynayan su ocaktan alınır. İlk sıcaklığı geçince duman hafif azalınca kaynar tuzlu su yaprağın üzerine yavaşça dökülür. Tüm yaprak su içinde kalıncaya kadar kaynar tuzlu su eklenir.
 5. Yaprağın yukarıya çıkmaması için üzerine bir ağırlık konur ve kapak tepsi türü bir mutfak gereci ile üzeri kapatılır.
 6. 2 gün serin karanlık yerde bekletilip sıkı sıkı basılarak sap kısımlarının olduğu yere çok sık olmayacak şekilde ara ara 1 tatlı kaşığı kadar tuz atarak bidona doldurulur. Üzerine kalan tuzlu su eklenir ve üzerine temiz bir buzdolabı poşeti iki üç kat yapılarak koyulur.
 7. Kapağı sıkıca kapatılarak hava almaması sağlanır.
 8. Serin ve karanlık bir yerde taşma ihtimaline karşı altına bir kap koyularak saklanır.
 9. Taşınca suyu eksilen yaprağa tuzlu su eklemeyi de ihmal etmeyin. Susuz kalan yaprak çürür.

Afiyetle Yiyin.

salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur
salamura yaprağı nasıl kurulur

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hiç anlamadım sıcak su üzerine dökülüyor bekletiliyor saplarına tuz dökülüyor daha anlaşılır yazsanız

  1. Tuzlu su hazırlayıp ilk sıcaklığı geçtikten sonra yaprakların üzerine döküp 1 gün beklettikten sonra kavanoza doldurun. Yaprağı kavanoza doldururken yaprak uçlarının çürümemesi için biraz tuz serpiştirin. Bu şekilde yapmak istemezseniz yaprağı kavanoza doldururken aralara da biraz tuz serpiştirebilirsiniz. Bu işlemi yaprağın çürümemesi için yapıyoruz. Ayrıca üzerine limon tuzu koyuyorum bu da perlenmesini önlüyor. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu