Kışlık domates sos tarifi nasıl yapılır hem de pürüzsüz ipek gibi bir sos. Yapımı emek gerektirse de öyle zor değil aslında. Evde kolayca kış hazırlığı yapabilirsiniz. Kendi evimizde hepimiz bir şef değil miyiz baylar bayanlar. O halde ne duruyoruz gelin birlikte domates sos yapalım.

Domates sos nasıl yapılır. Kış mevsiminde tüketmek için mevsiminde iken konserve yaparak sebzeleri saklamak hepimizin tercihi olsa gerek ki yorulsak da hepimiz bu işler için karınca misali çalışıyoruz. Domates sos ya da domates konservesi yapımını annemden öğrendim -ki bu konuda en doğru öğretmeni bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Taa küçükken kasa kasa domatesler ile salçalar, soslar kaynatılırdı bizim evde. Tabi bende yardım ederdim kendimce. O zamanlardan çok püf noktalar kaldı aklımda. Titizlikle domates sos nasıl yapılıyor annemin püf noktaları ile zihnimizden çıkartıp buraya yazalım.

Domates sos tarifini makarnalarda, pizzalarda, kızartmalarda, çorba yapımında rahatlıkla kullanabiliriz. Bizim için çok büyük kolaylık sağlar. Kapağını aç kullan, bu kadar basit.

Pürüzsüz domates sos nasıl yapılır

Buna benzer tarifleri görmek isterseniz :

Tarifi burada

Pürüzsüz Domates Sos Malzemeler:

4 kilo karışık domates

1 yemek kaşığı şeker

1 yemek kaşığı kaya tuzu (kontrollü eklenecek

1 çay kaşığı limon tuzu ya da bir kaç tane limon tuzu

Bu nefis tarifin yapımını youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz.

Pürüzsüz Domates Sos Yapılışı:

Öncelikle domatesleri yıkarız ve taban kısımlarına bıçakla artı işareti atarız.

Tencereye su koyarak kaynamaya bırakırız. Kaynayan suyun içine tabanlar alta gelecek şekilde domatesleri yavaşça bırakırız. Domatesin iriliğine ve yumuşaklığına göre 2-3 dakika kaynar suda haşlarız ve bir kevgir ile domatesleri suyun içerisinden alırız.

İlk sıcaklığı geçen domateslerin kabuklarını kolay bir şekilde soyarız ve bıçakla iri parçalara ayırarak doğrarız ve robota doldurarak robotta çekeriz.

Sos haline dönüşen domatesleri tencereye alarak orta ateşte kaynamaya bırakırız. Kaynayan sosu orta ateşten kısık ateşe alırız ve arada sırada karıştırırız. Bu sırada üzerinde oluşan köpükleri bir kepçe yardımıyla alırız. Domatesler yumuşayıncaya kadar kaynatırız. Domates yumuşayınca sosu delikli kevgire azar azar dökerek önce kaşıkla sonra avucumuzun ortası ile sürte sürte geçiririz. Bu işlem sonrasında domatesin sadece posası kalacaktır, bunu kullanmayıp çöpe atacağız. (sert kabuklar ve çekirdeklerden oluşur.)

Sosu tekrar tencereye alarak kaynamaya bırakırız, kaynayınca tekrar ocağın altını kısarız, köpük oluşursa alırız.

Domates sos koyulaşıp istediğimiz kıvama ulaşınca toz şeker ekleriz, karıştırırız.

Birkaç tane limon tuzu ilave ederiz.

Ocaktan almadan 1-2 dakika önce kaya tuzunu ekleriz ve karıştırırız. (kaya tuzunu kontrollü bir şekilde damak tadınıza göre ayarlayın.

Kıvam bulan domates sosunu kaynar kaynar sterilize edilmiş kavanozlara boşaltarak kaynatılmış yeni kapaklarla sıkıca kapağını kapatırız ve ters çeviririz. Üzerini kalın bir bezle örterek 1 gün bu şekilde bekletiriz.

Afiyet Olsun.