Lokanta usulü mor lahana turşusu tarifi hem de tam ölçülü lezzeti şahane. Bu turşu salatalarda öyle güzel oluyor ki. Bol sirkeli. Mutlaka denenmesi gereken özel turşu tariflerinden bir tanesi, mutfakta olmazsa olmazlardan.

Lokanta usulü mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Mor lahana turşusu renginin pembeye kırmızıya dönük olmasından dolayı çoğu zaman pek çoğumuzun kırmızı lahana dediği mor lahana turşunun yapımı öyle çok kolay ki sadece yarım saatinizi ayırmanız yeterli.

Peki mor lahana turşusunun püf noktası nedir? Mor lahana normalde sert yaprakları olan bir sebzedir. Bu nedenle yerken bazılarını rahatsız edebilir. BU sebzenin sertliğini yok etmek için doğradıktan sonra kaya tuzu ile ovuyoruz. Bu mor lahanayı yumuşak hale getiriyor.

Mor lahana turşusunda limon suyu veya limon tuzu kullanıldığı gibi biz tarifimizde üzüm sirkesi kullanmayı tercih ettik. Çok da lezzetli oldu. Siz dilerseniz elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Limon suyu ya da limon tuzu renginin daha pembe olmasını sağlıyor.

Verdiğimiz ölçüden 3 kavanoz 1 litrelik turşu oldu.

lokanta usulü mor lahana turşusu tarifi

Buna benzer tariflere bakmak isterseniz:

Soğan turşusu tarifi burada

Erimeyen salatalık turşusu tarifi burada

Malzemeler:

2 adet büyük boy mor lahana (ortalama 2 kilo 600 gram)

750 mililitre üzüm sirkesi( kullandığım bardak ölçüsü 250 mililitre)

3 tatlı kaşığı kaya tuzu

2 tatlı kaşığı toz şeker

Mor lahana turşusunun yapımını youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz. Yepyeni ve tam ölçülü tarifler için youtube kanalıma ücretsiz abone olmayı unutmayın.

Yapılışı:

Öncelikle mor lahanaları yıkarız ve kurularız.

Lahanayı önce iki parçaya, yarım parçayı dört parçaya ayırırız.

Bir bıçak yardımıyla ince ince doğrarız ya da rendenin yan tarafındaki ay şeklindeki bıçakla rende yaparız. Bunu yaparken elinizi rendeye kaptırmamaya dikkat edin.

Ben işleme bıçakla devam ettim.

Doğrama işlemi bittikten sonra lahanalara kaya tuzunu ekleyerek elimizle lahanayı ovuştururuz. Bu lahananın yumuşamasını sağlayacaktır.

Buradan sonra biraz bekleyerek lahananın suyunu salmasını bekleyebileceğiniz gibi hiç beklemeden sirkesini ve şekerini ekleyerek karıştırabilirsiniz.

Son olarak rengi pembemsi mora dönüşen mor lahana turşusunu sterilize edilmiş 1 litrelik kavanozlara doldurarak suyunu 3 kavanoza paylaştırız ve kapağını kapatırız.

Arada sırada kavanozları ters çevirerek üstte kalan lahanaların ıslanarak kurumamasını sağlarız.

Turşunuzu buzdolabında saklamanız iyi olacaktır. Turşuyu 3-4 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

mor lahana turşusu tarifi
mor lahana turşusu
mor lahana turşusu
lokanta usulü turşu
lokanta usulü turşu
mor lahana turşusu nasıl yapılır
mor lahana turşusu yapımı