Kolay sütlaç tarifi ve yapımı. Hem de çok kolay, malzemesi az sütlaç tarifi. Süt, pirinç, şeker ve su ile masrafsız kolay bir şekilde hazırlanıyor. Saatlerce başında bekleme derdi yok . Çok güzel oluyor. Muhallebi kıvamında pirinci az olan bu sütlü tatlı sütlaç tarifini seveceğinizi düşünüyoruz. Çünkü tamamen doğal bir şekilde hazırladık. Lezzeti bin kat arttı.

Kolay Sütlaç Nasıl Yapılır?

Kolay sütlaç tarifi ve yapımında sütlaç yaparken ne kadar şeker ya da pirinç eklenir en önemli sorulardan biri de bu olsa gerek. Sütlaç yapımı kolay gibi görünse de aslında kıvamını tutturmak zordur. Kıvamını tutturmak için çoğu zaman pirinç unu ve nişasta eklenir. Bizim tarifimizde ne pirinç unu var ne de nişasta. Sütlacı koyulaştırmak için sadece kısıktan biraz daha yüksek ateşte pişiriyoruz ve süt pirinçle kaynadıkça pirinçteki nişasta kendini bırakarak koyulaşıp muhallebi kıvamına geliyor. Süt reçeli tarifini hatırlayın. Bu tarifle sütlacı her evde bulunan malzemelerle pratik bir şekilde yapabileceksiniz. Karıştırma derdi yok. Eski usülde sütlaç.

Sütlacın şekeri damak tadına göre ayarlanabilir kimisi az tatlı sever kimisi çok tatlı. Şekerini ayarlamak için şekeri azar azar ekleyip kaşıkla tadını kontrol etmek yeterli. Sütlacın tadını hafifletmek için çay kaşığının ucuyla tuz eklenebilir biz tercih etmiyoruz. Muhallebi kıvamında pirinci çok yoğun olmayan bir tatlı olan sütlaçta biraz daha pirinci yoğun olsun isterseniz yarım çay bardağından az fazla kullanın.

Sütlaca Su Konur mu?

Evet pirinci haşlarken bir miktar su koyulur, çok yumuşak olmayacak şekilde pirinçler pişirilir. Çok pişirirsek sütle pişme esnasında lapa bir kıvam alabilir, buna dikkat etmek gerek. Kullanılan su sütün ağırlığını alarak sütlacın daha lezzetli ve hafif olmasını sağlar.

Sütlacın pişme süresi kullanılan malzemeye göre değişir pirinç unu ve nişasta koyularak yapılan sütlaç daha kısa sürede kıvam bulurken nişastasız ve pirinç unsuz olarak yapılan sütlaç daha uzun sürede kıvamını bulur ama daha az zahmetli olur.

Bu tarifte işlemden geçmemiş doğal inek sütü kullanıyoruz. Sütlacı normal paket sütlerle denediğimde zor kıvam aldığını gördüm. Zor kıvam bulunca kaynadıkça rengi sarıya döndü. Günlük süt ile denemedim. Bu tarifi denemek isterseniz sokakta sütçü geldi hanım diye bağıran sütçüden sütü temin etmelisiniz. Üzeri hafif yanık fırında sütlaç tarifine bakmak isterseniz burada

Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı

Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı Malzemeler

  • 1 kahve fincanı pirinç
  • 2 buçuk su bardağı su
  • 1 litre süt(5 su bardağı)
  • 1 buçuk çay bardağı şeker

Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı

  1. Pirinç yıkanır, süzülür tencereye koyulur. Üzerine 2 buçuk su bardağı soğuk su eklenir, hafif diri kalacak şekilde haşlanır. Haşlanma sırasında 2 buçuk su bardağı sudan neredeyse yarım su bardağı kadar su kalır tencerenin dibinde.
  2. Haşlanan pirincin üzerine suyunu süzmeden üzerine süt ilave edilir, kaynamaya bırakılır.
  3. Kaynayınca ocağın altı yarıma alınır içine kepçe bırakılır pirinçler iyice yumuşayıncaya kadar pişmeye bırakılır.(en az 35-40 dakika )Ara sıra karıştırılarak pirincin tencereye yapışması önlenir.
  4. Bu pişme süresi pirince sütün koyuluğuna ateşin derecesine göre değişecektir zaten piştikçe koyulaşacaktır. Pişmesine son 10 dakika kala şekeri ekleyin, şeker eklendikten sonra tam kıvamına ulaşacaktır.
  5. Koyu ama kolay akışkan bir çorba kıvamına gelince kaselere pirinci ve sütü eşit olacak şekilde kepçe ile paylaştırın. Soğuduktan sonra buzdolabına kaldırın. 3-4 saat sonra fıstıkla fındıkla ya da cevizle süsleyerek ikram edin. Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı hazır.

Afiyet olsun.

Bu yazıyı sevdiyseniz zeymurancafeyi pinterestte de takip ediniz.

Yapılışını youtube kanalımızdan da izleyebilirsiniz burada

kolay sütlaç tarifi ve yapımı
kolay sütlaç tarifi ve yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı
Kolay Sütlaç Tarifi ve Yapımı