iki renkli tatlı çörek lokmalar şeklinde  çikolatalı ve vanilyalı görünüm olarak çok güzel bir kahvaltılık tarifidir. Hazırlanan çörek hamuru ikiye ayrılarak sade ve kakaolu olarak yoğuruluyor. Kahvaltıda genelde tuzlu çörekler yapılsa da ben tatlı çörekleri de çok seviyorum sizlere de öneriyorum. Yapımı da oldukça keyifli olan şekli değişik çörek tarifi.

Görünüm olarak topkeki de andırdığını düşünüyorum. Bu tarifi hazırlarken hem videosunu çekeyim hem yapım aşamalarını fotoğraflayayım bir taraftan da yapayım dedim. Bu mümkün mü elbette değil diyeceğim şu ki bir anda pek çok işi bir arada yapmaya kalkınca tabi bir takım aksaklıklar meydana geliyor hamuru düzgün kesemiyorsun düzgün yerleştiremiyorsun ve en önemlisi çöreği yapınca üzerine yumurta sarısını sürmeyi unutuyorsun ortaya bu görüntü çıkıyor efendim. Nasıl buldunuz çörekleri

tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi

malzemeler:

 • 5 su bardağı un(500-600 gram)
 • 1 yemek kaşığı kuru maya
 • 1 yumurta
 • 1 fiske tuz
 • yarım su bardağı şeker(80 gram)
 • 1 tatlı kaşığı dolusu tereyağı(30 gram)
 • 2 yemek kaşığı dolusu kakao
 • 300 milim süt

yapılışı:

 1. Yoğurma kabına elenmiş unun bir miktarı koyulur. bir fiske tuz kenarlarına atılarak karıştırılır unun ortası havuz gibi açılır. Ortasına yumurta kırılır.
 2. Bir kabın içerisinde sütü eli hafif yakacak şekilde ısıtın içine şeker ve maya ekleyin karıştırın 10 dakika kadar mayanın kabarmasını bekleyin
 3. Unun ortasındaki havuza yavaş yavaş kabaran mayalı süt karışımın ekleyin kenarlardan un alarak yavaş yavaş hamuru yoğurun tereyağı ekleyin tereyağı hamurla özleşinceye kadar iyice yoğurun
 4. Hamuru 2 kısıma ayırın bir tanesi sade olarak kalsın diğerine kakao ekleyerek kakao hamura tamamen karışıncaya kadar yoğurun. Hamuru kapalı bir kabın içerisine koyarak folyoya geçirin ve sıcak bir yerde 2 katı oluncaya kadar mayalanmaya bırakın.
 5. Mayalanan hamuru bir kaç yumruk darbesiyle tekrar yoğurun ve hamurları oklava ile 5 milim kalınlığında açın kahverengi açtığımız hamurun(kakaolu) üzerine beyaz açtığımız hamuru (sade) serin.
 6. Hamuru büyük çam bardak ya da kupa ile daireler şeklinde kesin ortasını da bir küçük daire kesici ile kesin ve ortasını ters çevirerek büyük dairenin içine tekrar yerleştirin.
 7. Beyaz kısımlara yumurta sarısı sürün. Önceden ısıtılmış 180-190 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar yaklaşık 20 dakika pişirin.

Tatlı Çörek Tarifi hazır. Afiyet olsun.

tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi
tatlı çörek tarifi