Haside tarifi çok seveceğiniz yapımı çok kolay olan Yozgat yöresine ait olan cevizli pekmez tatlısıdır. Ana malzemesi pekmez olduğu için oldukça besleyici enerji verici bir tatlıdır. Kayseri -Yozgat dolaylarında çok yapılan bu tatlı aslında başka yörelerde pek bilinmemektedir. Bilinmemesi de büyük kayıptır diyebiliriz. Bu nedenle bu tatlıyı yaparak sizlere Kayseri mutfağını daha yakından tanıtmak istedik.

Haside nasıl yapılır ? Hasidenin yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Öyle fazla zamanınızı almaz ve özel bir beceri gerektirmez. Un, su ve pekmez karıştırılarak ocakta bulamaç haline getirilen haside tatlısı sürekli karıştırarak pudingten daha koyu kıvamlı olacak şekilde pişirilir. Görünüm olarak aslında bir macunu da andırmaktadır. Ceviz, pekmez zaten macunların vazgeçilmez besin ögeleridir. Cevizli sucuk seviyorsanız ki bizim evde çok sevilir, sizler de bu tatlıya bayılacaksınız. Canınız tatlı istediği zaman 10 dakika içerisinde yapıp yiyebileceğiniz sağlıklı kolay bir tatlı tarifi.

haside tarifi
haside tarifi

porsiyon: 6 kişilik

hazırlık süresi: 10 dakika

pişme süresi : 5 dakika

Haside Tarifi Malzemeler:

 • 1 su bardağı pekmez
 • 1 su bardağı su
 • 1  su bardağı elenmiş un
 • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı
 • 1 çay bardağı kıyılmış ceviz içi

Haside Tarifi Yapılışı:

 1. Un, su ve pekmezi bir kabın içerisine alarak çırpma teli ile iyice karıştırın.
 2. Tereyağından 1 tatlı kaşığı kadarını hasidenin üzeri için ayırınız.
 3. Kalan tereyağı tavada eritin. Unlu pekmez karışımını tereyağının üzerine dökünüz. Bu sırada ocağın yüksek ısıda olmamasına dikkat edin ki tatlı hemen kavrulup yanmasın.
 4. Kuvvetli bir kol ve bilek gücü ile sürekli karıştırarak pudingten daha koyu bir kıvam alıncaya kadar karıştırın ve pişirin.
 5. Hasideyi servis tabağına alıp üzerine sıcak tereyağı dökün ve üzerini bir kaşık ya da bıçak yardımıyla düzeltin.(servis aşamasında daha hafif olmasını istediğimiz için biz üzerine tereyağı dökmüyoruz. tereyağı seviyorsanız kaloriden korkmuyorsanız tercih de edebilirsiniz.)
 6. Bol cevizle süsleyip servis yapın.

Afiyet Olsun.

haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi
haside tarifi