Sigara böreği tarifi ve yapılışı yeni adıyla peynirli rulo börek. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi. Evet sigara böreği yapmayan yok biliyorum ama doğru püf noktalarıyla lezzetli bir sigara böreği hazırlayabilirsiniz.

 • Börek yaparken en çok dikkat ettiğim nokta yufkanın taze olmasıdır.
 • Elde açılan günlük yufka alırsanız böreği yapmak hem kolay olur hele ki sigara böreği gibi şekil verilerek yapılan böreklerde daha da önemlidir.
 • Sert ve kalın yufkaları sarmak çok zor olur ve ucunu yapıştırmak istediğinizde yapışmayıp açıldığını görürsünüz. Yağın içerisine böreği attığınızda şekli bozuk olarak kızarır.
 • Küçük parçalar halinde kesilen yufkaları sarmak her zaman daha zordur.
sigara böreği
sigara böreği tarifi ve yapılışı

Sigara böreğinin yufkası nasıl kesilir aşağıda resimlerde bunu da anlattım, ayrıntıları için  pinterest adresimize tıklayınız.

 • Genellikle iç malzeme olarak lor peynirini tercih ediyorum. Onu lezzetlendirmek için kaşar peyniri rendesi ekliyorum. Dilerseniz kıymalı veya patatesli de yapabilirsiniz. Maydanoz evde varsa kullanıyorum  yoksa da kullanmıyorum.
 • Sigara böreğinin patlamaması için yufkayı sararken kenarlarına fazla peynir koymamak gerekiyor ve de kenarlarını güzelce içe katlayarak rulo şeklinde gevşek olmayacak şekilde sarmalıyız. Gevşek sararsak peynirler kızartırken dökülür ve de bu yağın patlamasına neden olur. Bu nedenle ne çok sıkı sarmalıyız ne de çok gevşek sarmalıyız.
 • Kızartma yağı ilk kez kullanmalı, bol olmalı tencere veya tava olarak derin  ve genişçe bir tava kullanmalıyız.
 • İlk seferde tek böreği kızartmalı, sonraki seferlerde ikişerli kızartmalısınız.
 • Böreği yağa atınca tavayı sağa sola eğerek böreklerin üzerine yağ gelmesini sağlamalıyız ve sağa sola giden börekler çarpışa çarpışa altın renginde çabucak kızaracaktır. Üç tane böreği bir arada kızartmamak gerekiyor.
 • Ateş olarak yüksek derece de ateşi tercih edin.

Peynirli börek tarifime bakmak isterseniz tıklayın peynirli börek tarifi

Unlu patatesli börek tarifine bakmak isterseniz tıklayın unlu börek  tarifi

 

börek tarifi
sigara böreği tarifi

Sigara böreğinin malzemeleri:

 • 2 adet günlük yufka
 • 1 kase lor peyniri(beyaz orta sertlikte peynirde kullanabilirsiniz)
 • yarım kase kaşar peyniri
 • dilerseniz maydanoz
 • kızartmak için sıvı yağ
 • biraz su

Sigara böreği nasıl  yapılır

 1. Yufka  mermer tezgaha ya da tahta zemine serilir.
 2. Ortadan ikiye katlanır, böylece ortaya D şeklinde ikiye katlanmış bir yufka çıkar, kenar kısımlarına bastırarak  kat çizgisi oluştururuz.
 3. Yufkayı tekrar ortadan ikiye katlarız bu sefer ortaya yelpaze şeklinde bir yufka çıkar yine kat çizgisi oluştururuz yufkayı açarız ortada oluşan kat  yerinden keseriz.
 4. Elimizde oluşan parçaya da kat çizgisi oluşturup kat yerinden keseriz. Böylece üçgen parçalar oluşur. Karışık gibi görünse de  yaptığımız işlem hep aynıdır ve çok pratiktir. Daha ayrıntılı aşamalarını pinterest adresimizde de vereceğiz.
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı

Üçgen yufka parçasını masanın üzerine sereriz. Kenar kısmına iç harcını yandaki kenar kısımlarına çok da gelmeyecek şekilde koyarız. Kenarlarından içe doğru hafifçe katlarız ve rulo şeklinde yuvarlayarak çok sıkmayacak çok da gevşek olmayacak şekilde sararız.

sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı

Bütün üçgen yufka parçaları bitinceye kadar aynı işleme devam ederiz bir kasenin içine su koyarız yufkanın ucunu bu suya batırarak mermere  indiririz ve ucunu sararak yapışmasını sağlarız.

Derin ve genişçe bir  tencereye bolca hiç kullanılmamış sıvı yağ koyulur iyice ısınınca içine bir tane böreğimiz bırakılır ve tava ileri geri sallanarak böreğin  her yerinin eşit şekilde kızarması sağlanır.

Bundan sonraki aşamada börekleri sıvı yağın  içerisine iki tane olacak şekilde bırakırız  ve aynı şekilde kızartırız.

Kızaran sigara böreklerini havlu kağıdın üzerine alarak sıcak olarak servis ederiz.

Afiyet Olsun.

Yukarıda önemli püf noktaları yazdım onları da lütfen okuyunuz.

sigara böreği ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı
sigara böreği tarifi ve yapılışı