Tarifin yapılışını izlemek isterseniz youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Yepyeni tam ölçülü tarifler için kanalıma abone olmayı unutmayın.

 Taze fasulye

En güzeli organik ve de mevsiminde taze olanı ama yazın severek tükettiğimiz sebzeleri kışında yemek isteği bizi farklı yönlere doğru götürüyor yazın  bolca tükettiğimiz bu taze sebzeleri bozulmadan daha iyi şekilde nasıl muhafaza edebiliriz diye düşünerek pratik yöntemler deniyoruz.

Taze fasulye de yazın severek yediğimiz sebzelerin başında geliyor zeytinyağlısı,salatası ,kavurmalısı,yumurtalısı,haşlaması,dizmesi,diblesi,turşusu…vb. fasulye ile hazırlanan çeşitli yörelere ait kültürümüzü yansıtan harika yemek tariflerimiz.

Bugünkü yazımızda da kısaca derin dondurucuda taze fasulye nasıl saklanır bundan bahsedeceğim.

taze fasulye
taze fasulye

 

Her sene bir miktar sıvı yağda domatesle rengi dönünceye kadar kavurarak hazırladığım ve soğuyunca poşetleyerek dondurucuya kaldırdığım taze fasulyeyi yine aynı yöntemle hazırlasam da teyzemin kızının ben bu yöntemi denedim pek beğenemedim dedi ve diğer yöntemin hoşuna gittiğini söylemesi üzerine bir miktarda kuzenimin hazırladığı yolla taze fasulyeyi hazırlayarak derin dondurucuya kaldırdım.yöntem şöyle ki;

  • Taze fasulye ayıklanır kırılır  ve yıkanır.Geniş ve derince bir tencereye su koyularak kaynayınca fasulyeler içine bırakılır.
  • 3-4 dakika kadar alt üst edilerek ezmeden haşlanır.
  • Haşlanan taze fasulyenin suyu süzülerek beklemeden buzlu suyun içerisine alınarak şoklama yöntemi uygulanır.
  • Fasulyeler süzülmek üzere bir kevgirin içerisine aktarılır suyu süzülen taze fasulyeler bir bezin üzerinde veya kağıt havlu ile kurulanır.
  • Kullanacağımız kadar miktar poşetlenip derin dondurucuya kaldırılır.(kuzenim haşlamadan direkt olarak dondurucuya kaldırmış ben 3 dakika haşlamayı uygun gördüm)
  • Derin dondurucuda saklama süresi 8 aydır .
  • Dilerseniz poşetin içerisine doğranmış domates de ekleyebilirsiniz.
  • Derin dondurucudan çıkarttıktan sonra buzu çözülmeden az miktarda su ile pişiriniz.
  • kışın taze fasulye yemeği yapmanız için hazırlıklar tamam.
  • Ağız tadıyla yemeniz dileğiyle,

Afiyet olsun.

sonuç:

ister haşlayarak buzdolabı  poşetlerine koyun isterseniz haşlayarak çok başarılı sonuç alınıyor annem haşlamadan dondurucuya paketledi ben haşlayarak paketledim dondurucudan çıkarıp pişirdiğimde sanki tazesini pişiriyor gibiydim yazın aldığımız o tadı da kışın da fazlasıyla hissettik.

taze fasulye
Taze Fasulye Nasıl Saklanır
taze fasulye
kış için taze fasulye saklama
taze fasulye
taze fasulye şoklama yöntemi
taze fasulye
taze fasulyenin şoklanması
taze fasulye
taze fasulye
taze fasulye
taze fasulye nasıl saklanır
taze fasulye
taze fasulye
taze fasulye derin dondurucu
taze fasulye derin dondurucuya nasıl konulur