Bundan yaklaşık bir bir buçuk sene önce yaptığım açmaları fırsat bulup da yayınlama  fırsatı bulamadım. Şöyle bir arşivime bakarken aklıma geldi bu nefis açmalar yayınlamalıyım diye düşündüm ve kolları sıvayıp bilgisayar başına geçtim. Hanımların yapmaktan en çok keyif aldığı şey poğaça olsa gerek, kim sevmez ki kahvaltı sofrasında yumuşacık poğaçalar. Açmaları yaparken malzeme olarak un, su, süt, yaş maya kullanıyoruz. Margarin güzel bir lezzet katıyor yumuşacık oluyor poğaçalar. Sizde de olur mu bilmiyorum ama ben poğaçayı yaptığım zaman yiyemiyorum, kokusundan doyuyorum adeta. Bu nedenle ancak akşama ya da bir kaç saat sonra bu nefis poğaçaları yiyorum.

nefis açma tarifi
pastane açması
RESİMLİ AÇMA TARİFİ
resimli pastane açması tarifi

Diğer açma tariflerime bakmak isterseniz aşağıdaki linklere tıklayınız:

nutellalı açma tarifi

açma tarifi

Pastane Açması Nasıl Yapılır Adım Adım Resimli Tarifi İçin aşağıdaki linki tıklayın

pastane açması nasıl yapılır resimli tarifi

Açma Malzemeler:

 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • yarım su bardağı su
 • 1 paket yaş maya
 • 5 su bardağı un(3-5 yemek kaşığı kadar daha)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı şeker
 • 2 yumurta(bir tanesinin sarısı üzerine )
pastane açması
pastane açması

Açma Nasıl Yapılır:

 1. Bir kabın içerisine su ve süt koyularak ılıktan biraz daha sıcak olacak şekilde ısıtılır.içerisine maya ve şeker eklenerek karıştırılır ve mayanın ezilmesi sağlanır.
 2. yoğurma kabına öncelikle unun bir miktarı koyulur(3 su bardağı kadar) una tuz ilave edilir
 3. unun ortası açılır sıvı yağ ve yumurta eklenir karıştırılır mayalı su süt karışımı da yavaş yavaş eklenerek hamur yoğurulur .gerektikçe yine kalan un dikkatlice azar azar ilave edilir ele yapışmayan yumuşakça bir hamur hazırlanır.hamur üzeri kapatılarak iki katı oluncaya kadar mayalanmaya bırakılır.
 4. 1 saat sonunda hamur mayalanıp iki katı artınca hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapılır
 5. üzerine 1 tatlı kaşığı kadar oda sıcaklığında iyice yumuşamış margarin koyulur parmak uçlarımızla margarini hamurun her yerine yayarak hamurun açılmasını sağlarız,bütün bezeler bitinceye kadar aynı işlemi devam ettiririz.
 6. küçük tatlı tabağı büyüklüğünde bezeler oluşturduğumuz hamurları kenarından tutarak rulo şeklinde sararız
 7. rulo şekline getirdiğimiz hamurları mayalanmaya bırakırız(15  dakika)

1.ŞEKİL:

 • sonra iki ruloyu yan yana getirerek ters istikamette çeviririz uçlarını bağlarız üzeri kapalı olarak mayalanmaya bırakılır üzerine yumurta sarısı sürülür.

2.şekil:

 • rulo haline getirilen hamur yağlı tezgahın üzerinde ileri geri hareketlerle burulur ve birinin ucu diğerinin ucuna yerleştirilir (ucunu tutup baktığınızda ucunda diğerinin girebileceği boşluk vardır )

önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar  pişirilir.

pastahane poğaçası