Meyveli tatlılar denilince benim için ayva tatlısının yeri apayrıdır lokum gibi kıvamında pişmiş bir ayva tatlısı insanı tüm gün mutlu etmeye yetebilir. Tabi kaymak, fıstık, ceviz ve dahası dondurma olmazsa olmazları ayva ile elmayı da bir arada kullanabilirsiniz ayva tatlısını hazırlarken.

Ayvaya bu güzel rengi veren ise içindeki çekirdekleri,benim ayvalar pek bir çekirdeksiz içinden üç beş tane ancak çıktı. üç beş taneyle bu rengi aldı düşünün artık siz gerisini. Önceleri ayvanın renginin dönmeyeceğini düşünüp kaygıya kapılabilirsiniz, paniğe gerek yok! 1 saat sonrasında yavaş yavaş ayvanın rengi dönecektir. Renk konusuna değinmişken yapay renklendiricilerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu ayvayı renklendirmek için kullanılan kırmızı gıda boyalarını hiç tasvip etmiyorum, onaylamıyorum. O tür renkli şeyler gördüğümde o tatlıya asla dokunamıyorum. Beni acayip bir tiksinti alıyor ama doğal rengi öyle mi harika.

ayva tatlısı
ayva tatlısı tarifi
ayva tatlısı
ayva tatlısı nasıl yapılır

ayva tatlısı tarifi

ayva tatlısı

Kaymaklı Ayva Tatlısı Malzemeler
3 ayva
her ayva dilimi için 3 çorba kaşığı tepeleme şeker
her ayva dilimi için iki adet karanfil
1 buçuk çorba kaşığı limon suyu
2 buçuk  su bardağı su
Servis için:
kaymak, fıstık ya da ceviz
isteğe göre sade dondurma
Kaymaklı Ayva Tatlısı Yapılışı

  • Ayvalar ortasından kesilerek iki dilime ayrılır. Ortasındaki kısım çıkartılır kabukları soyulur.
  • Ayvalar genişçe bir tavaya ağız kısımları yukarıya bakacak şekilde yerleştirilir üzerlerine ikişer çorba kaşığı şeker koyulur.
  • Kenar kısmından su eklenir ayva kabukları ve çekirdekleri tavanın içerisine ilave edilir limon syu sıkılır kapağı kapatılır. Kullanılan su miktarı ayvayı kaplamalıdır.
  • Ocağın altı açılır bir taşım kaynayınca ocağın altı kısılır. 1 saat sonrasında ters çevrilir üstlerine yine bir veya damak tadınıza göre 2 çorba kaşığı şeker koyulur.
  • Tekrar tencerenin kapağı kapatılır, 1 saat kadar sonrasında ayva tatlısı hazırdır. Soğuyunca üzerin kaymak fıstık ve ceviz koyarak servis yapabilirsiniz. Dilerseniz dondurma ile de ikram edebilirsiniz. Ayva tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.

ayva tatlısı
ayva tatlısı
ayva tatlısı tarifi
ayva tatlısı
ayva tatlısı
ayva tatlısı
ayva tatlısı