KAHVALTILIKLAR

Kalp Şeklinde Milföy Böreği

Milföy hamurundan değişik bir börek tarifi hazırladım sizlere .Milföy hamurunu şekillendirmek oldukça keyifli oluyor. Bende 14 şubat sevgililer gününe özel olarak kalp şeklinde hazırladığım böreği sizlerle vakit geçmeden paylaşmak istedim.Öncelikle 14 şubat sevgililer gününüz kutlu olsun. Sevgi kocaman bir duygudur öyle bir kişiyi içinde tutmaz;  anneyi ,babayı, eşi, çocukları, dostları da barındırır. Bu nedenle bugün hepimizin sevgiye dostluğa kucak açma günü.

milföy
kalp şeklinde milföy böreği

Milföy böreğinde  iç malzeme olarak zeytin ezmesi ve acuka (kahvaltılık domates sos) kullandım ama siz değişik malzemelerle de hazırlayabilirsiniz örneğin pastırma kullanmak isterseniz pastırmanın hamura yapışması için üzerine krem peynir sürmelisiniz çikolata ya da fındık kreması kullanacaksanız hamurun üzerine krem peyniri kullanmanıza gerek yok

Milföy hamurunun 1 tanesinde ( 50 gram )191 kalori var ve içinde kullanılan malzemeye göre de kalorisi artmakta ya da markaya göre değişkenlik göstermektedir.yağlı bir hamur olduğu  için diyet yapanlar bu börek tarifinden uzak durmalıdır sağlıksız grubuna ekleyebiliriz.Daha öncede söylediğim gibi eşim milföy hamurunu yağlı bulduğu için çok sık kullandığım söylenemez ama kolay börek tarifi denince de aklıma çok kısa sürede hazırlanan milföy hamuru geliyor Bu nedenle dondurucuda bir paket milföyü her zaman hazır ederim.

değişik milföy tariflerine bakmak isterseniz linkleri tıklamanız yeterli

tart şeklinde milföy böreği

gül şeklinde milföy böreği

milföyde yumurtalı melemen

Malzemeler:

  • milföy hamuru
  • isteğe bağlı olarak:
  • pastırma
  • zeytin ezmesi
  • kahvaltılık sos
  • çikolata kreması
  • krem peyniri
  • kaşar peyniri

Milföy böreği yapılışı:

merdane ya da oklava yardımıyla dikdörtgen milföy hamuru uzunlamasına ve genişlemesine biraz açılarak inceltilerek büyütülür

üzerine ince bir tabaka halinde krem peynir sürülür pastırma dilimleri serpiştirilir ya da isteğe göre zeytin ezmesi ,patates püresi veyahut da domates sos acuka sürülür 2 parmak kalınlığında uzun şeritler kesilir.Kesilen şeritler ortadan çevirmek suretiyle ters yönlerde bükülür .bükülen iki uç birleştirilerek birleştirilen uçlar tıpkı bir kalp gibi iç kısma doğru itilir. birleşme kısmına açılmaması için kürdan tutturulur yumurta sarısı sürülür önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.ılık ya da sıcak olarak servis edin.

kalp şeklinde milföy böreği hazır

afiyet olsun.

 

kalp şeklinde milföy böreği
kalp şeklinde milföy böreği
milföy hamuru
kalp şeklinde milföy böreği
milföy
kalp şeklinde milföy böreği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu