Kabak tatlısı uzun zamandır siteye eklemek istediğim bir tatlı tarifi. Tam da zamanı diye düşünüyorum. Bal kabağı tarlada olgunlaşıp rengini buldu.

Kestane kabağını tercih ettim kabak tatlısı yapımı için. En lezzetli olanı buymuş çünkü pazardan öğrendiğime göre. Onlar bu işi bilir dedim ve tereddüt etmeden kabağı aldım. Üzerinden küçük bir dilim kesilerek renginin görünmesi sağlanmıştı kesilmiş olduğu için hava alıyordu ve bekletilirse içi bozulabilirdi. Bu nedenle hemen eşime kestirdiğim bal kabağını gece şekerde bekletip ertesi gün pişirdim.

kabak-tatlısı-tarifi
kabak tatlısı tarifi
kabak tatlısı nasıl yapılır
kabak tatlısı nasıl yapılır

Tariften önce ayva tatlısı tarifin de bakmak isterseniz linke tıklamanız yeterli ayva tatlısı kaymaklı

Kabak Tatlısı Malzemeler:

 • 1 buçuk kilo kabuğu  soyulup  doğranmış kabak
 • 3  buçuk  su bardağı  toz şeker
 • limon tuzu

Kabak Tatlısı Yapılışı:

 1. Bal kabağı dilimlenip  kabuğu soyulur küçük olmayacak şekilde  doğranır. Derin ve genişçe bir tencereye sıralanır.
 2. Üzerine ölçüde  belirtildiği miktarda şeker eklenir.
 3. Tencerenin kapağı kapatılarak, ertesi güne kadar bekletilir.
 4. Ertesi günü  kapağını açtığımızda, şekerin erimiş olduğunu şerbete dönüştüğünü görürüz.
 5. Şerbetli bal kabağı karışımını ocağa koyarız. Bu esnada ocağımızın altı açık olmalıdır.
 6. Kaynayan bal kabağının üzerinde biriken köpükler alınır. almak zorunda değilsiniz ama alındığı takdirde daha berrak bir bal kabağı tatlısı olacaktır.
 7. Ocağın altı kısılır, kapağı kapatılır.
 8. Bal kabağı tatlısı piştikçe bal kabaklarının rengi değişecek, şerbet kıvam alacaktır ve tatlı yumuşayacaktır.
 9. Bal kabağı tatlısı pişip rengi koyulaşınca şerbetine bir kaç tane limon tuzu eklenir, bir iki dakika kadar sonra ocaktan alınır. Soğuyunca cevizle servis edilir.

Afiyet Olsun.

Balkabağı Tatlısı Nasıl Yapılır:

 • Bal kabağı  tatlısına su  eklenmez çünkü  kendi  suyu yeterli  gelir  ve su  eklenmeden pişirilen  kabak tatlısı daha lezzetli ve kıvamlı olur.
 • Mutlaka  bir gece öncesinde  şekerle bekleterek sulanmasını sağlayın  bu işlem hem kabağın pişmesini sağlayacak hem  şerbetimiz su eklemeden hazır olacaktır bir nevi marine işlemi de diyebiliriz.
 • Ocaktan almadan önce mutlaka limon tuzu ekleyin bu şekerleşmeyi önler.
 • Küçük doğranan kabak pişerken küçülüyor eriyebiliyor. Bu nedenle kabağı küçük doğramayın,kabuğunu soyarken yeşil kısımlarını mutlaka alın. Yeşil kısımlar pişmeyeceği gibi kabak  tatlısının  görüntüsünü  ve tadını bozacaktır.
 • Mümkünse marketten doğranmış  bal kabağı almayın. Doğranmış bal kabağının erime ihtimali yüksektir. Pişireceğiniz zaman soyup doğrayın.
 • Kısık ateşte pişen kabak tatlısı  en makbul olanıdır bazen 1 saati bulur bu süre sonuçta nefis bir  görüntü ortaya çıkar.
 • Kabak tatlısı  piştiğinde su içinde  yüzen  bir  kabak tatlısı değil aksine rengi olabildiğince turuncuya kaçan karamelleşmiş şerbeti koyulaşmış bir tatlı olmalıdır.
 • Kestane kabağının cinsi güzel  olur derler ama en güzeli  hangisi bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa bal kabağı tarlada ne kadar uzun süre beklerse o kadar lezzetli olur.
 • Ölçü olarak  bire yarım ölçü kullanıyorum,  yani bir buçuk kilo bal kabağına 3 buçuk su bardağı toz şeker(450 gram civarı şeker  kullandım)şekeri az kullanırsanız bal kabağının rengi açık kalır  kıvamı tutmaz.
kabak tatlısı tarifi
kabak tatlısı
kabak tatlısı
kabak tatlısı