DSC_0894




”yarınlarımız çöle dönmesin daima geleceğe doğru filizlenip yeşersin,bir umut bin gelecek demek !”

Çölyak hastalığı nedir,Belki çoğumuz adını yeni duyduk ama bu hastalığın pençesinde bir sürü insan var.

Dün bana yazılan bir mesaj yoluyla aslında tanıdım bende bu hastalığı( Y.A) kardeşim çölyak hastası  karabuğdayı nasıl temin edebilirim diye benden  yardım istiyordu benım duru bulgura üyeliğimi görmüş bende bizzat marketten aldıgımı ve karabuğdayı nasıl temin edebileceğini anlattım ama bir yandan da şaka mı bu, dalga falan mı geçiyor acaba benimle diye  bir düşünceye kapılmadım değil. Neden dalga geçeyim kardeşim için internette ona faydalı olabilecek bir şeyler arıyorum dedi.Bende bunun üzerine geçmiş olsun dileklerimi ilettim.Belki bu araştırmasıyla (Y.A.)yalnızca kardeşine değil bu hastalıkla mücadele eden bir çok insana umut ışığı olacak kendisine  benim bu konuda bilgi sahibi olmamı sağladığı için kendisine(Y.A.) buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.

Çölyak bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Küçük çocuklarda kusma,ishal,karın şişliği,iştahsızlık,kilo almama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık,boy kısalığı,kemik zayıflığı ve nedeni bilinmeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendını gösterebiliyor
Çölyak hastaları buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte yulafta bulunan glutene tahammül edememektedir gluten içeren besinler yediklerinde ince bağırsaklar zarar görmektedir
çölyak hastaları buğday, arpa ,çavdar  ve yulaftan ömür boyu uzak durmak zorundadırlar
mısır unu pirinç unu,soya unu ,patates unu tüketebilirler normal ekmek yiyemezler
ve asıl önemlisi çölyak hastaları karabuğdayı rahatlıkla tüketebilirler çünkü karabuğday gluten içermiyor.

İçerdiği rutin maddesi kanser tadavisinde kullanılıyor bitkinin yeşil kısmında bulunuyor
Konya ve Karamanda yetiştiriliyor hem çiftçi için hem de çölyak hastaları için yeni bir umut kapısı doğuyor işte Duru bulgur karabuğday üretimini gerçekleştirdi.

 

Umarım faydalı olabilirim çölyak hastalarına bu kısacık notlarımla,geçmiş olsun dileklerimle sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam dilerim.

DSC_0919

KARABUĞDAY PİLAVI

malzemeler:DSC_0894
1 su bardağı karabuğday(greçka)- duru tercihim
2 su bardağı su
tereyağı
sıvı yağ
tuz
yapılışı.

  • öncelikle karabuğdayı (greçka)içindeki zararlı maddelerden arındırmalıyız .taşları ve siyah tohumları seçip atmalıyız bu kısım biraz sıkıcı ama yapılacak da bir şey yok
  • sonrasında sıcak su ile karabuğday bir kaç  kez iyice yıkanmalıdır bulanık suyu kaybolup suyu dupduru oluncaya kadar yıkamaya devam edin yıkadığınız suyun sıcak olması çok önemli.
  • teflon bir tavaya sıvı yağ konulur yağ ısınınca  içerisine karabuğday eklenir ve iki dakika kadar kavrulur üzerine kaynar su dökülür oranı unutmayın  lütfen 1:2
  • orta ateşte kaynamaya bırakın ve kapağını kapatmayı unutmayın kapağını kapatmadığınız takdirde üst kısım kuru kalacaktır.
  • tuzunu ilave edin ve kaynayınca altını kısın
  • pişip pişmediğini anlamak için tahta kaşık yardımıyla pilava daldırarak açın içerisinde hala su görünüyorsa pişmeye ihtiyacı vardır suyu azalınca tereyağı ekleyin  kaşıkla kontrol ettiğinizde suyunu çekmişse tereyağı içine işlemişse pilavınız pişmiştir ocaktan alabilirsiniz.
  • demlenmesi için üzerine kağıt havlu kapatın.
afiyet olsun…
    ”hastalık bizi değil biz hastalığı yakalım !”

ÇÖLYAK hastaları için gelin hep birlikte bir şeyler yapalım .

gerekli kurumlardan da destek bekliyoruz üretimi çoğaltılsın, herkes kolayca ulaşsın.