Güllaç nasıl yapılır tarifi. Yapımı çok kolay olan güllaç çok hafif  ve lezzetli bir sütlü tatlı tarifi. Ramazan ayının simgesi.

Ramazan ayı ve güllaç. Güllaç ramazan ayı olmaz değil mi? Marketlerde ramazan ayı boyunca gözümüze en çok çarpan büyük dikdörtgen paketler içinde bembeyaz kağıt gibi güllaç yaprakları. Güllaç yaprakları ya da güllaç yufkası mis gibi  gül suyuyla özdeşleşmiştir. Pembe şişelerde boy boy gül suyu güllaç yapraklarının lezzet aroması olacak. Güllaç güllü gıdalar anlamına gelen güllü aş’ın kısaltılmış halidir. Gül ile güllaç arasında ne gibi bir ilişki var diye düşünebilirsiniz. Aslında bu ilişkiyi sağlayan gül değil gül suyudur. Osmanlı kültüründe gül suyu ferahlatıcı etkisi ile tatlılarda sıklıkla kullanılmıştır. Fakat bizim evde tatlıda pek tercih edilmediği için bu tarifte gül suyu kullanmadık  siz isterseniz süte 1 çorba kaşığı ekleyebilirsiniz.

Osmanlı geleneği olarak güllaç tatlısı nar ile süslenip yenmelidir. Yine üzerinin süslenmesinde yeşil fıstık kullanabilirsiniz. Saffet Abdullahın güllaç yapraklarını tercih ettiğimizi söylemeliyiz.

Güllaç yaprakları ince bir tabaka halinde olup mısır nişastası ve buğday unundan yapılmaktadır. Güllaç yaparken büyükçe bir tepsi kullanmalısınız çünkü güllaç yaprakları büyük oluyor.

Güllaç Nasıl Yapılır Tarifi Malzemeler:

 • 11 adet büyük yaprak güllaç
 • 1 buçuk litre süt
 • ceviz içi (iri kıyılmış)
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker
 • 1 avuç kaba doğranmış ceviz

Güllaç Nasıl Yapılır Tarifi Yapılışı:

 1. Sütü ve şekeri tencereye koyun ve şeker eriyinceye kadar sütü ısıtın, ocağın altını kapatın. Sütü ılık oluncaya kadar bekletin. (isterseniz sütün içerisine 1 paket vanilya yada 1 çorba kaşığı gül suyu  ekleyebilirsiniz.)
 2. 1 tabaka güllaç yaprağını tepsiye koyun. Üzerine 2-3 kepçe süt karışımından dökün. Güllaç yaprağı ıslanacak ve buruşacak. Üzerine tekrar güllaç yaprağı koyup sütle ıslatın.
 3. Güllaç yaprakları bitinceye kadar aynı işlemi tekrarlayın.
 4. Güllaç tatlısını oda sıcaklığında soğutun. Üzerini örtün ve sonra buzdolabına kaldırın.
 5. Üzerini nar taneleri fıstık ya da şekerleme, fındık ceviz ile süsleyebilirsiniz.
 6. Güllaç nasıl yapılır tarifi servise hazır.

Afiyet Olsun.