Sıvı yağlı un helvası tarifi çok beğeneceğiniz tam ölçü ile yapılmış, rengi, kıvamı, lezzeti ile favori helva tarifiniz olacak güzellikte. Helvanın yumuşacık olması bu tarifi daha da güzel ve nefis yapıyor. Helvanın yumuşak ıslak kıvamını resimli olarak aşağıda da göreceksiniz. Sıvı yağ ile yapılıp margarinsiz olması da diğer önemli bir özelliği olsa gerek. Sıcak olarak pişirdiğimiz un helvasının şerbetini un helvasına sıcak olarak kavurduğumuz meyaneye ekleyip topaklanmaması için hızlıca ezerek bir tur karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp 1 dakika dinlendirip açıp tekrar hızlıca karıştırmaya devam ediyoruz.

Sıvı yağlı un helvası nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? 

 • Unu kavururken diğer taraftan şerbeti kaynatın.
 • Orta ateşte unu kavuruyorsanız yanma riskine karşı el çabukluğu şart olan un helvasında sağlam bir bileğe sahip olup tahta kaşıkla sürekli karıştırmak şart. Orta ateşte kavrulan un helvası zamandan da tasarruf etmenizi sağlarken kısık ateşte de kavurabileceğinizi ancak bunun en az 40 dakika kadar bir zamanınızı alacağını söylemek isterim. Kısık ateşte kavrulan un helvasının yanma riski de çok azdır.
 • Helva rengini aldıktan sonra gereğinden fazla kavurursanız mutlaka yağını çekecek ve un kuruyacaktır. şerbetini eklediğinizde kuru bulgur gibi dökülen yapışmayan bir un helvanız olacaktır. Bu noktaya önemle dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Pek çok yerde okuduğum gibi un helvasının pişme süresi 50 dakika ya da 1 saat değildir. Bu ocağınızın ateşine göre değişen bir zaman dilimidir. Biz un helvası tarifini orta ateşte yaptığımız için çabuk pişirdik. Bu kurala da önemle dikkat etmenizi önemle rica ediyorum.
 • Un helvası pişip soğuduktan sonra saklama kabına koyup buzdolabında saklayabilir ani gelen misafirlerinize oda sıcaklığına gelince ikram edebilirsiniz. Sakın un helvasını ısıtmayın.
 • Un helvasına  kaşıkla balık sırtı şekli verebilirsiniz, tepsiye yayıp dilim dilim kesebilir veya kalıpla şekillendirebilirsiniz. Tüm bunları helva sıcakken yapmanızda fayda var. Zira ben annemde olduğum için helva piştikten 1 gün sonra kalıba koyup şekillendirdim. Soğuyunca şekil vermesi çok zor oldu. Bu da dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bir diğeri.

288

 

Tatlı sevenler işte en nefis helva tarifi olan sıvı yağlı un helvası

Sıvı Yağlı Un Helvası Malzemeler

meyanesi:

 • 3 su bardağı un
 • 1,5 su bardağı sıvı yağ

şerbeti:

 • 3 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı su
 • 4-5 damla limon suyu

Sıvı Yağlı Un Helvası Yapılışı

 1. Geniş yapışmaz bir tavaya sıvı yağ koyulur. Un eklenir orta ateşte sürekli tahta kaşıkla karıştırarak rengi bal rengine ulaşıncaya kadar kavrulur.
 2. Un kavruldukça kuruluktan kurtulacak yağı ortaya çıkacaktır rengi sarardığında hala kuru olmayan yağlı bir görünümde olacaktır. Fazlaca kavurduğunuzda yağ kaybolacak un iyice kuruyacak şerbeti un ve yağ içine almayacaktır. Bu noktaya çok dikkat etmemiz gerekiyor.
 3. Unu kavururken diğer taraftan şeker ve suyu bir tencereye koyun ve kaynatın ne çok koyu ve ne çok sıvı kaşığa aldığınızda hafif uzayan bir şerbet hazırlayın. Hazır olan şerbete bir kaç damla limon suyu ekleyin.
 4. Kavrulan kokusu mutfağa dolan unu mermer tezgah üzerine alın. Üzerine şerbeti yavaş yavaş dökün ve hızlıca bir kaşık yardımıyla karıştırın ve kapağını kapatın. 1 dakika kapağı kapalı bekletin. Kapağını açtığınızda cıvık helva görüntüsünün kaybolduğunu helvanın yavaş yavaş toparlandığını göreceksiniz. Kapağını açtığınız helvayı yine çok hızlı hareketlerle hiç un kalıntısı kalmayacak şekilde eze eze karıştırın. Bunun için güçlü bir bileğe sahip olmanız ve çok hızlı hareket etmeniz gerekecek. Önemli püf noktalardan bir tanesi de budur.
 5. Sıcakken istediğiniz şekilde ister kalıpla ister kaşıkla şekillendirerek servis tabağına alın ve soğumaya bırakın. İsteğe göre cevizle,  hindistan cevizi ve yeşil fıstıkla süsleyebilirsiniz.
 6. Sıvı yağlı un helvası sunuma hazır.

Afiyet Olsun.

sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası
sıvı yağlı un helvası

274