İÇECEK TARİFLERİ

Limonata

Sıcak yaz günleri ve limonata.Cümleye bu şekilde başladım çünkü havanın çok bunaltıcı olduğu sıcak günlerde dilimiz damağımız kuruyor. Serinlemek istiyoruz. Bunun için en güzel çözüm nane yapraklarıyla ve buz küpleriyle dolu buz gibi serinletici bir limonata.

Limonata tarifleri yemek tarifleri gibi bir değil sayısız. İnşallah hepsini ilerleyen zamanlarda paylaşma fırsatı buluruz. Bu tarifimiz soda ile yapılıyor. Mineralli. Soda ile limon birleşince ortaya güzel bir yaz içeceği çıkıyor. Biliyorsunuz soda mineralli bir içecek. Sindirim sistemine de faydası tartışılmaz. Çok fazla yemek yediğimizde bir şişe soda midemizi rahatlatmaya yeter. Kendinizi rahatsız hissettiğinizde için, bakın ne kadar iyi gelip sizi rahatlattığını göreceksiniz. İşte sodalı limonata tarifi bu yönüyle de çok sağlıklı bir içecek tarifi. Yapınca kapağını kapatıp çabuk tüketmek lazım ki, içerisindeki faydalı mineraller kaybolmasın. Hem en faydalı olanlar taze olarak tüketilenler değil midir?

limonata
limonata

malzemeler:
1 şişe maden suyu
7-8 adet limon
1 su bardağı şeker
1 adet portakal
2 su bardağı su
yapılışı:
şeker ve 2 su bardağı su kaynatılarak şeker eritilir.

Ocaktan alınır ve içerisine limon kabuğu rendesi ve 1 portakal kabuğu rendesi eklenir, soğumaya bırakılır.
Şerbet soğuyunca 8 limondan elde ettiğimiz limon suyu ve 1 adet portakaldan elde edilen portakal suyu ve de bir şişe maden suyu eklenir, karıştırılır ve buzdolabına kaldırılır.

1 gün süreyle buzdolabında bekletilir. Ertesi gün bir tülbenten süzülüp buzla servis edilir.

Afiyet Olsun.

limonata tarifi
limonata tarifi

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. benim annem de bizim bahçedeki limonlarla yapıyor. ama bu yöntemle değil. limonları dörde bölüyor şekere yatırıyor. sonra eliyle yoğurup suyunu çıkarıyor ve tülbentten süzüp su ve buzla buluşturuyor. bu sıcakta nefis gidiyor. ama maden suyu kullanmasını söyleyeceğim sizden aldığım fikirle. ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu