Konya, Afyon civarlarında tarım faaliyetleri pek bir canlıdır. Halkın büyük bir bölümü geçimini bu şekilde sağlar. Dolayısıyla her yer yemyeşildir, ağaçlar her bir yanda size selam verir tozlu yollardan geçerken. Bakakalırsınız bu muhteşem güzelliğe. İnip oluk oluk akan pınarlarından avuç avuç buz gibi suyundan içersiniz.

Baharda  beyaza mora bürünmüş haşhaş ekili tarlaların o muhteşem ihtişamını görmenizi çok isterim. Düşünün yeşil ,mor ve beyaz haşhaş çiçekleriyle dolu sonu görünmeyen bir ufuk.

İhtişamından bahsettik de ya ekmeklere kattığı lezzet bu tadı bilir mısınız haşhaşla yapılan haşhaşlı ekmek,haşhaşlı çörek ,haşhaşlı kömbe  nefis olur yemeye doyum olmaz. Öyle sarhoş falan da etmez, lezzeti sizi uyanık tutmaya yetecek kadar son derece fazladır.

Bugünkü tarifimiz haşhaşlı ve cevizli lokum. yumuşacık bir çörek tarifi.Kat kat sarılmış halde.Isırdıkça haşhaş ve ceviz dökülüyor .Tercihe göre ayranla ya da çayla enfes oluyor.Kahvaltı sofrasında çok tercih edilen bu tarifi mutlaka deneyin diyorum.

haşhaşlı çörek tarifi

haşhaşlı cevizli çörek tarifi

haşhaşlı çörek
haşhaşlı çörek tarifi
haşhaşlı cevizli lokum çörek
haşhaşlı çörek tarifi
haşhaşlı cevizli lokum çörek
haşhaşlı çörek tarifi
haşhaşlı çörek tarifi
haşhaşlı cevizli lokum çörek
haşhaşlı ve cevizli lokum çörek
haşhaşlı çörek tarifi

 

haşhaşlı cevizli çörek tarifi
haşhaşlı cevizli lokum çörek

haşhaşlı cevizli lokum tarifi

haşhaşlı  çörek tarifi

malzemeler:
8-10 su bardağı kadar un(un miktarı yaklaşık ölçüdür unu yavaş yavaş ekleyin)
1 buçuk su bardağı su
1 buçuk su bardağı süt
2 paket yaş maya
5-6 çorba kaşığı kadar şeker
yemeğe koyduğunuz kadar tuz

sıvı karışım:
1 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı tereyağı

üzerine sürmek için
1 su bardağı ezilmiş haşhaş
1 su bardağı kadar da sıvı yağ
(ölçü göz kararıdır haşhaşın üzerine  sıvı yağ döküp çatalla karıştırın sürülebilecek bir kıvama gelince sıvı yağ eklemeyin)

lezzet vermek için:
ceviz içi

yapılışı:
Su ve süt bir kaba konularak ılıktan biraz daha sıcak olacak şekilde (el yakmayacak)ısıtılır içerisine maya ve şeker eklenerek eritilir
Bir kaba 7 su bardağı kadar un konulu ortası havuz gibi açılır yavaş yavaş mayalı su süt karışımı eklenir hamur  yoğurulmaya başlanır tuz eklenir bu şekilde hamurun toparlanmak için una ihtiyacı olacaktır geriye kalan unu yavaş yavaş ekleyin  ne zaman hamurunuz toparlanıp yoğurma kabından ayrılmaya başladı o an itibariyle un eklemeyi bırakın (hamuru katı yapmayın yoksa pişen ekmek sert ve lezzetsiz olur yumuşak kıvamlı kalsın hatta azıcık da ele yapışsın ama yoğurma kabından da ayrılsın )
hamura bir poşet geçirilerek sıcak bir yerde mayalanmaya bırakın(güneşe koymayın hamur ekşir tadı bozulur)
1 saat geçti hamurumuz iki katı oldu hamurdan 4 ya da beş beze yapın (yuvarlak)
hafifçe tahta sofranızı yağlayın elinizle sonra burada hamuru tatlı tabağı büyüklüğünde  açın
üzerine yağlı haşhaş karışımını ince bir  tabaka halinde sürün
ceviz kırıntıları serpiştirin
haşhaşın üzerine eritip ılıttığımız margarin, tereyağı karışımından kaşık yardımıyla 4 kaşık kadar gezdirin sonra rulo şeklinde sarın
Hamuru avcumuzla ileri geri hareketleri yaptırarak bir miktar  uzatın
sonra bıçakla 4 ya da 5 parmak genişliğinde kesin yağlanmış yuvarlak bir kalıba dip dibe kesilen ağız kısımları yukarıya bakacak şekilde yerleştirip parmak uçlarınızla hafifçe yassılaştırın
üzerine yumurta sarısı sürün
önceden ısıtılmış 200 derece fırında (yaklaşık 15-20 dakika kadar üzeri kızarıncaya dek)pişirin
ister sıcak isterseniz soğuk olarak servis edin.
afiyet olsun.

Kat kat olsun isterseniz birinci bezeyi açın haşhaş ezmesi sürün ceviz serpiştirin bir kaç  kaşık yağ üzerine tekrar açılmış beze ve haşhaş ezmesi sürün  ceviz  serpin bir kaç kaşık yağ ve rulo yapın kesin.
haşhaşlı çörek tarifi