Yumak poğaça tarifi ve yapılışı çok seveceğiniz yumuşacık, şekli ile göz dolduracak poğaça tariflerinden bir tanesi. Değişik poğaça tariflerini çok seviyorsunuz ben de elimden geldiğince bu tarz poğaça tariflerini siteye yazmaya çalışıyorum. Hatırlarsanız daha önce de burma poğaça ve tarifini burada ve şeritli poğaça tarifini hazırlamıştık buradaŞekil olarak birbirlerine çok benziyorlar her üç poğaça tarifinde  de hamur uzun şeritler halinde kesiliyor.

Yumak poğaça tarifi

Yumak poğaça mayalı poğaça hamuru ile hazırlanıyor malzemesi un, süt, sıvı yağ, su, maya ve yumurta ve tuz dan oluşuyor. Bu malzemelerle yumuşacık ele yapışmayan pürüzsüz bir hamur hazırlıyoruz ve hamuru çok az 10-15 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Gerekirse mayalanma süresini atlayarak poğaça yapımına geçilebilir. Beklememizin nedeni bazı hamurlar mayadan dolayı reaksiyona geçmeyip kabarmıyor bunu görmek için bir süre bekletiyoruz. Kabarma olmuyorsa hamur aynı kalıyorsa bu hamur

Yumak poğaça yapılışı

Yumak poğaça nasıl yapılır, şekli nasıl verilir ? Yapımı gayet keyifli olan bu poğaça hamurundan yumurta ya da mandalina büyüklüğünde parçalar kopartılarak hamur armut şeklinde(üst kısım daha dar aşağıya doğru genişleyen) uzunca açılır. Açılan hamur dik olacak şekilde bıçakla kesilerek çizikler atılır. Aşağıda da yumak poğaça tarifini resimlerle daha ayrıntılı olarak göreceksiniz ve anlatılmak isteneni daha iyi anlayacaksınız. Sonra üst kısımdan ya da alt kısımdan başlanarak alttan üst kısma doğru çaprazlama ya da üstten alt kısma doğru çaprazlama olacak şekilde rulo yapılarak sonuna kadar gidilir elimizde uzun bir çubuk olur bu çubuğa da  kendi etrafında çevirerek ya da düğüm atarak şekil veririz.

Yumak poğaçayı sade olarak hazırlayacağımız gibi üzerine haşhaş tohumları serperek haşhaşlı ya da peynirli ya da çikolatalı, patatesli olarak hazırlayarak farklı lezzetler ortaya çıkartabiliriz.

Yumak Poğaça Tarifi ve Yapılışı
Yumak Poğaça Tarifi ve Yapılışı

Yumak Poğaça Malzemeler:

 • 2 su bardağı süt
 • yarım su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 buçuk çay bardağı sıvı yağ
 • 1 paket yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yumurta
 • 6-7 su bardağı un

üzerine:

 • yumurta sarısı

Yumak Poğaça Yapılışı:

 1. Su bir kaba koyularak hafif eli yakacak şekilde ısıtılır içine maya ve şeker de koyularak maya sütün içerisinde parmaklarımızla ezilir.
 2. Süt de ayrı bir kabın içerisinde hafif eli yakacak şekilde ısıtılır.elenmiş unun 5 su bardağı kadarı yoğurma kabına koyulur. tuz eklenir karıştırılır un kenarlara doğru çekilerek ortası iyice açılır. Açılan kısıma 1 yumurta,sıvı yağ eklenir hafifçe karıştırılır. mayalı su eklenir karıştırılmaya devam edilir ve sütümüz yavaş yavaş eklenerek yanlardan azar azar un ortaya doğru alınarak hamur yoğurulur. Geri kalan un miktarı yavaş yavaş eklenerek ele yapışmayan yumuşak bir hamur yoğurulur pürüzsüz olması önemlidir bu nedenle iyi yoğurmak gerekir.
 3. Hamur bir plastik torbaya geçirilerek 10-15 dakika ılık ya da sıcak bir ortamda mayalandırılır (ortam soğuk olursa mayalanma zor sağlanır)
 4. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapılır hamur armut şeklinde açılır(üst kısmı daha dar ortadan başlayarak alta doğru daha geniş) .Bıçak ya da kesici bir alet yardımıyla uçları kopartılmadan serçe parmağı genişliğinde şeritler kesilir üst kısımdan alt kısıma doğru ya da düz şekilde resimdeki gibi rulo yapılarak sarılır bu şekilde daha kolay şekil alıyor
 5. Mermer zemin üzerinde hafif ileri geri hareketlerle şeklin sabitlenmesi sağlanır iki ucu düğüm yapılır ya da kendi etrafında çevrilerek son şekli verilir. (düğüm attım)
 6. Hepsi yağlı kağıt serili tepsiye dizilir. Üzeri kapatılarak 20-25 dakika mayalanmaya bırakılır. Üzerine 1 yumurta sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından çıkınca havlu kağıt serili bir kabın içerisine sıkıştırmadan koyulur. Üzerine havlu kağıt örtülerek bir plastik poşetin içerisine koyulur. Bu şekilde yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ilık olarak servis edilir.
 7. Yumak Poğaça Tarifi ve Yapılışı hazır.

Afiyet olsun.

yumak poğaça yapımı
yumak poğaça yapımı
Yumak Poğaça Tarifi ve Yapılışı
Yumak Poğaça Tarifi ve Yapılışı
yumak poğaça tarifi
yumak poğaça tarifi
yumak poğaça tarifi
yumak poğaça tarifi
yumak poğaça tarifi
yumak poğaça tarifi