Bugün pişi yani hamur kızartması tarifi  paylaşacağım. Biliyorum herkesin bir hamur kızartması, pişi tarifi var ama bu öyle böyle bir tarif değil şiştikçe şişiyor. Küçücük bir hamur dağ gibi oluveriyor resimde görüldüğü gibi.
Bu arada hamur kızartmasının internette araştırdığımızda çok fazla ismi var; pişi, hamur kızartması, pisi pisi, lokma pişi, mayalı pişi… Biz de hamur kızartması hem  de pişi yazdık.
Garanti bir tarif, bir tane ısırın yüzünüz tebessümle dolsun. Korkmayın kilo almazsınız küçücük bir hamur kocaman oluyor ya hemencecik doyarsınız bir taneyle ama tadına doyamayıp bir daha bu son bir tane daha bu son derseniz, günah benden gitti. Bakalım nasıl yapmışım.

Sonuç mükemmel!

Pişi hamur kızartması
Pişi hamur kızartması
hamur kızartması tarifi
pişi ,hamur kızartması tarifi

pişi,hamur kızartması tarifi

Pişi, Hamur Kızartması Malzemeler:
100 gram margarin
2 yumurta
1 buçuk su bardağı süt
1 buçuk su bardağı su
5 tatlı kaşığı şeker
1 paket yaş maya
8 su bardağı un
2 tatlı kaşığı tuz

Pişi, Hamur Kızartması Yapılışı:

  1. Süt ve su bir kabın içerisinde birleştirilerek ılıktan hafif biraz daha sıcak olacak şekilde ısıtılır. Şeker ve maya eklenerek eritilir. Un bir kabın içerisine konulur. Ortası havuz gibi açılır. Yumurtalar kırılır, tuz eklenir, karıştırılır.
    Yavaş yavaş süt maya su karışımı eklenerek ele yapışmayan yumuşak bir hamur yoğrulur. Un miktarı yaklaşık bir ölçüdür. Unu yavaş yavaş eklemekte fayda var.
  2. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur oluncaya kadar un ilave edebilirsiniz.
  3. Yumuşak margarin ekleyin. Hamur toparlansın diye un ekleyin. Yumuşak elastik ele yapışmayan bir hamur olunca hamurun üzerini nemli bir bezle kapatarak hamur iki katı olana dek bekletiniz.
  4. Sonra yuvarlak bezeler yapınız ve hafif unlu zeminde çay tabağından biraz daha büyükçe açınız ve yavaşça kızgın yağın içerisine bırakınız. Arkalı önlü kızarttıktan sonra havlu kağıt serili bir tabağa alın. 7-8 dakika sonra servis edin.

Afiyet olsun.
Süt su karışımının yaklaşık 1 su bardağını kullanmadım  ama siz tamamını kullanabilirsiniz.

İşin püf noktasına gelınce mayalanan hamuru buzdolabına kaldırın. ıkı saat kadar buzdolabında bekletin. daha sonra hamura şekıl verıp kızgın yagda kızartın, bakın nasıl puf oluyorlar.

pişi, hamur kızartması
pişi, hamur kızartması
pişi tarifi
pişi, hamur kızartması