GÜNCEL

Konya,Etli Ekmek ,Mevlana ,Alaaddin Tepesi ,Meram ve Et Yahni

Kısa bir konya gezisi, konya denılınce akla mevlana,ince minareli medrese karatay medresesi,alaaddın tepesi,meram,zafer  ve de etliekmek gelir,mevlana gezmedıysenız gormedıysenız mutlaka yolunuz o tarafa düştüğünde gezin derim mistik bir hava ve derin bir huzur bulabılcegınız muhteşem bir yer,ince minareli medresede selcuklu dönemıne aıt taş eserler mevcut karatay medresesi ahşap eserler sergılenıyor,kısacası bir sürü müze,selçuklu şehri,çift başlı kartal, alaaddın tepesı eski bir höyük üzerine kurulmuş tepe,havalar ısınınca bütün konya orada gıbıdır,meram ;muhteşem bir orman havası ve meram köprüsü,etliekmek ise tek kelımeyle harıka ,etlıekmek yiyeceksenız mutlaka konyada yemelısınız etliekmegı ile meşhur havzan etlıekmekten bır görüntü,resim iyi değil ama artık yapacak bir şey yok ,tam ögle vaktıydı ve oturacak yer yoktu ama her zamanki aldığım tadı alamadım çunku o kadar kalabalıktı kı bir koşusturmaca vardı etliekmek bize geldıgınde sogumuştu,düşledıgım lezzetı tam alamadım kapalı bardakta gelen ayran ise yogurt kıvamındaydı siz siz olun havzanda yemek yiyeceksenız yemek vaktı gıtmeyın sakinleşmesını bekleyın ,işte o zaman doyulmuyor tadına,ayranda içmeyin bence,havzan restorantın bir kaç şubesı olmakla bırlıkte merkezde kule cite civarı emnıyet karşısı adresidir,bir de bildiğim diger bir restorant şifa restorant mevlana civarında ,burada ayran da içebilirsiniz,sürahıyle gelıyor bol köpuklu buz gibi,aslında konyadan görüntüler elımde mevcut bir iki sene önceden  kalma,diğer pc de kayıtlılar ,inşallah daha yenı ve güzel resımlerı paylabilişırım yaz tatili itibariyle
konyada gezılebılecek yerler:

 1. konya selimiye cami(mevlananın yan tarafında)
 2. mevlana
 3. karatay medresesi(pazartesi hariç her gün ziyarete açık)alaaddın tepesine yakın
 4. ince minarelı medrese(alaaddın tepesının karşısı)zaferde
 5. sahip ata medresesı
 6. alaaddın tepesi
 7. mezar anıtları müzesi
 8. koyunoğlu müzesi(üçler mezarlıgının arka tarafı,mevlanaya yakın)
 9. arkeoloji müzesi
 10. sırçalı medrese(alaadın tepesıne yakın)
 11. Aladdın cami(alaaddın tepesinde)
etli ekmek mevlana et yahni
etli ekmek mevlana et yahni

bu da annemın pişirdigi et yahnisi,nasıl yaptığını sormadım ama onun ne kadar titiz oldugunu bildiğim için çok uğraşmıştır diyorum,tarıfını alır almaz onu da yazacağım

10 Yorum

 1. Canım,
  yazlığa(Mersin’e) giderken muhakkak uğrayıp etliekmek yemek bizim içinde ayrıcalık. Dediğin gibi (bayramda) kalabalık zamanda bu sıkıntıları bizde yaşadık. O kadar beklemekte cabası.
  Beni de Konya Mevlana’dan dolayı hep etkilemiştir.Şimdi Şems’in mezarını görmek için sabırsızlanıyorum. Şimdiye kadar hiç ziyaret edemedim.Dilerim bu yıl nasip olur.
  Sevgiyle kal.

 2. pek benlık tarifler değil (etle aram yok ya canım ondan)ama annenin yaptığı yahni çok güzel görünüyor canım.ellerine sağlık.öpüyorum.

 3. Konya her yönüyle çok özel / çok güzel bir şehir..

  Damakları coşturan etli ekmek de cabası tabi :))

  Anneciğinizin de ellerine sağlık.

  Kalbi selamlarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu