Ispanaklı kek nasıl yapılır en güzel kek tariflerinden birisidir ıspanaklı kek. Ispanaklı kek nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir, ıspanaklı kekin püresi nasıl yapılır hepsinden ayrıntılı ve bol resimli olarak anlatacağız. Yapımı çok kolay pişirme süresi kısa. Hamurunda ne süt var ne yoğurt. Sade.

Bizim evde çocukların en çok sevdiği kek tarifi ıspanaklı kek. Bu nedenle sık sık yapılır. Ispanaklı kek yap anne ama kremasız olsun  deseler de bugünlerde kızımın tercihi kremalı. Anne ıspanaklı kek yap ama bu sefer kremalı olsun diyor. Her haliyle çok güzel lezzetli rengi harika ve yumuşacık. Peki ıspanaklı kek nasıl yapılır tarifi resimli olarak anlattık. Ispanaklı kekin rengi kullanılan ıspanağın rengine ve haşlama süresine göre değişir. Mesela ıspanağı çok haşlarsanız rengi koyu olur az haşlarsanız ve soğuk suya atarak şoklama yaparsanız rengi daha açık olur.Körpe ıspanak ile açık yeşil renkte bir ıspanaklı kek yaparsınız bu da diğer bir önemli püf noktası diyebiliriz.

Ispanaklı kek yapımında ıspanaklı kek neden kabarmaz bu soru en çok gelen sorulardan bir diğeri. Ispanak püresini hazırlayınca hemen kullanın bekledikçe kıvamı değişiyor ve katılaşıyor rengi kokusu dahi farklılaşıyor. Kekin iyi kabarması için en önemli püf noktası ise malzemeler oda sıcaklığında ve taze olmalı. Un eklendikten sonra el ile karıştırmalı kekin yüzeyini bir spatula ile düzleştirmeli ve kek tenceresini bir iki kez yere vurarak her yerinin eşit kalınlıkta pişmesi sağlanmalıdır.

ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek yapımı
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek yapımı
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek yapılışı
ıspanaklı kek nasıl yapılır
ıspanaklı kek yapılışı

Diğer kek tariflerinden bazıları:

En güzel ağlayan kek tarifi burada

Krem şantili kek tarifi burada

Bayatlamayan elmalı kek tarifi burada

Hazırlık süresi: 15 dakika

Pişme süresi: 175 derecede 30-35 dakika

Kaç kişilik:12-13 kişilik

Ispanaklı Kek Nasıl Yapılır Malzemeler:

 • 3 yumurta(oda sıcaklığında)
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker(250 milim bardak)
 • 1 su bardağı ıspanak püresi(oda sıcaklığında)(250 milim bardak)
 • yarım su bardağı sıvı yağ(125 milim bardak ölçüsü)
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 2 su bardağı elenmiş un(500 milim)

Ispanaklı Kek Yapılışı:

 1. Ispanak ayıklanır,  4-5 defa yıkanır. Geniş derin bir tencereye 1 buçuk litre kadar su koyulur kaynatılır. Ispanaklar kaynatılan suyun içerisine atılarak 2 -3 dakika alt üst edilerek haşlanır ve sıcak sudan alınarak soğuk suyun içerisine bırakılır.(şoklama işlemi)
 2. Ispanaklar iyice sıkılarak suyun içerisinden alınır ve robotta iyice karıştırılarak püre haline getirilir. 1 su bardağı ıspanak püresi elde edilir.
 3. Robotta şeker ve yumurta köpürene kadar yaklaşık 5-6 dakika yüksek hızda karıştırılır. Sıvı yağ eklenir, karıştırılmaya devam edilir. Ispanak püresi de eklenerek ıspanak püresinin iyice karıştırılır.
 4. sıvı karışıma kabartma tozu,un ve vanilya karışımı eklenerek bu noktada robot ya da mikser hiç karıştırılmadan sadece elde bir kaşık ile çırpılarak kek hamuru hazırlanır.
 5. Yağlanmış unlanmış kek kalıbına karışım boşaltılır. Yaklaşık 30-35 dakika kürdan ya da bıçak testi yapılarak(kürdan keke batırılır, kürdan kuru çıkarsa pişmiş demektir.) kekin pişip pişmediği kontrol edilir.
 6. Ilıyınca kek kalıptan ters çevrilerek altına havlu kağıt serilerek çıkarılır.soğuyunca servis edilir.

Afiyet Olsun.