MEZE TARİFLERİ

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi

Fırından yeni çıkmış haliyle dumanı üstünde minik atıştırmalıklar, doğanın bize sunduğu en tatlı şapkalı şemsiyeler de diyebiliriz aslında. Çoğumuzun karşısına çıkmıştır aslında kırda ilkbahar zamanlarında yağmur sonrasında ağaç kovuklarına karışırcasına. Küçükken karşılaştığım bu manzara beni hep etkilemişken şimdi benim için daha özel anlar gibi geliyor; çünkü minik bir beyinle dünyaya bakış açısı farklıyken büyüdükçe ufuklarda yeni çizgilere dönüşüyor keşifler.

DSC_0041
fırında kaşarlı mantar sote
DSC_0099
kaşarlı mantar tarifi
fırında kaşarlı mantar tarifi

Hep toplardı tanıdıklarım ,bildiklerim bu mantarları. Nasıl ayırt ederlerdi bilmiyorum zehirli olanlarla olmayanları ama ben herhalde kırda karşıma çıkan bu şemsiyeleri asla toplamaya cesaret edemeyenlerden biriyim. Siz de bilir misiniz ağaç kovuklarında ya da ağaç diplerinde biten mantarları? Kavak mantarı derlerdi ya da ağaç mantarı İşte bu mantarlar zehirli mantar grubuna giriyor bildiğim kadarıyla neden oluşuyor bunu da bilmiyorum ama  görüntüsüyle göz dolduruyor yolum bir gün oralara düşerse sizler için resimlemek isterim. Dediğim gibi bu görüntüyü ilkbaharda yakalamak daha çok mümkün.

Mantardan niye bu kadar bahsettik? Bugün vereceğim tarif fırında kaşarlı mantar oldum olası mantarı sobanın fırınına koyarak azıcık tuz ekleyerek pişirmeyi ve sonra da o sulu haliyle yemeyi çok sevmişimdir. Şimdi soba pek kalmadı evlerde bunun yerine elektrikli fırınlar var siz de mantar aldığınız da limonlu suda temizledikten sonra köklerini kopartıp içine hafifçe tuz ekerek doğruca fırına gönderin, 5 dakika kadar sonra fırından alıp sıcak sıcak yiyin o suyunun tadına varmayı unutmayın ama.

mantar yemekleri
kaşarlı mantar
mantar
kaşarlı mantar

Daha özel bir tarif olsun derseniz işte bugünkü tarifimiz;

 

DSC_0019
kaşarlı mantar tarifi

Fırında Kaşarlı Mantar Malzemeler:

 • kültür mantarı
 • tereyağı
 • kaşar peyniri rendesi(dil peyniri de olur)
 • tuz
 • limon suyu
 • karabiber
 • pul biber
 • kekik(isteğe bağlı)

 

Fırında Kaşarlı Mantar Yapılışı:

 1. Mantarlar limonlu suda yarım saat kadar bekletildikten sonra bir kağıt havlu ile kurulanır kökleri kopartılır
 2. Tepsiye çanak kısımları yukarıya bakacak şekilde yerleştirilir
 3. Mantarların saplarını kopardığımız içine kesme şekerden daha az olacak kadar tereyağı koyulup tuz serpiştirilir
 4. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 10-15  dakika kadar pişirilir .
 5. Fırının kapağı açılarak sulu kısıma birazcık karabiber ve pul biber ekilir.
 6. Üzerine kaşar peyniri  rendesi koyulur ve tekrar fırına verilir (180 derece)
 7. Kaşar peyniri eriyince fırından alınıp sıcak olarak servis yapılır.

Afiyet olsun.

mantar
fırında mantar sote

Kaşar rendesi yerine dil peyniri veya hellim de kullanılabilir. Hellim peyniri kullanacaksanız mantarlara tuz eklemeyin hellim peynirinin tuzu kafi gelir.

Mantarların iri olanlarını seçmeniz tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. merhaba elinize sağlık gerçektende çok lezzetli görüntüsü ölçüleri yazmamışsınız kişi sayısına göre kendimizmi belirleyeceğiz nasıl ve neye göre belirlememiz doğru olur hakkınız da bilgiler bölümü hala boş doldurmalısınız bence artık sevgiler 🙂

 2. Emine hanım merhaba ölçü yazmadım çünkü kişi sayısına göre yapıyorum ben .kişi sayısına göre mantar seçilir mantarın büyüklüğüne göre şapkanın içerisi ne kadar kaşar alırsa o kadar kaşar doldurulur tepeleme koyabilirsiniz sonuçta fırına giren kaşar eriyecektir boyutunda düşme olacaktır bu şekilde bilgilendirme yapayım hakkında kısmına gelince aslında o kadar eksik var ki sevgili ajansım bana pek kulak vermiyor,sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu