Bazlama Ekmeği

Sağlık olmadıktan sonra dünyanın tüm lezzetleri boş gelir insana ne yediğinden ne içtiğinden ne gördüğünden zevk alırsın ama sağlıklıysan her şeyden çiçekten böcekten kelebekten haz alırsın.

Oğlum Emir Berk geceleri yatmadan önce mama içer bir şişe.Yeterli gelir ümidiyle mama hazırlanır ama ılık su da hazırda tutulur ya doymayıp ağlarsa diyerek doyarsa ne ala ağzına zorla verseniz de o çok sevdiği sımsıkı tuttuğu biberonu tutturmazsınız diliyle iter de iter.

Biz de öyle değil miyiz? Gönül kapımız açıksa kilitli değilse içeriye girmek mümkün olmaz mı? Kilitliyse çırpın dur boşuna.

Tok ağırlaması güç olur demiş atalarımız bazı yemeklerin tadına varabilmek lezzetini anlayıp deyim yerindeyse patlayıncaya kadar yiyebilmek için açken  sofraya oturmak ve bu güzelim bazlamadan ayran ya da çay eşliğinde üç beş tane yemek gerekir.

Boş boş da olmaz yanında peynir, zeytin, reçel tereyağı bal domates salatalık da iyi gider

Mükellef bir sofra mükellef bir tarif.

bazlama tarifi
bazlama tarifi

 

bazlama tarifi
bazlama tarifi

 

bazlama tarifi
bazlama tarifi

 

DSC_0085
bazlama tarifi resimli

Bazlama Tarifi
Bazlama Nasıl yapılır
Malzemeler
7-8 su bardağı kadar un)yaklaşık miktar)
1 buçuk su bardağı su süt karışımı
2 çorba kaşığı şeker
1 paket yaş maya
1 su bardağı ayran
tuz

Yapılışı

  • Su ve süt karışımı ele yakmayacak şekilde ısıtılır içerisinde maya ve şeker eritilir.
  • Yoğurma kabına un (6 su bardağı kadar)konulup üzerine su ve süt karışımı eklenir karıştırılır ayran eklenip yoğurulmaya devam edilir, tuz eklenir. Yavaş yavaş kalan un eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
  • Hamur iki katı oluncaya kadar mayalandırılır
  • Portakal büyüklüğünde bezeler tutulur üzerine biraz un konulur ve merdane ya da oklava yardımıyla unlu zeminde 1 parmak kalınlığında açılır
  • İyice ısıtılmış teflon tavada arkalı önlü pişirilir
  • Tereyağı ile yağlanıp sıcak olarak servis edilir.

Afiyet olsun…

bazlama
bazlama