Son zamanlarda iyice ön plana çıkan hanımlar tarafından çok tercih edilen bir turşu çeşidi de domatesli acı biber turşusudur ama klasik olarak yapılan domateslerin tüm tüm kavanozlara doldurulmasıyla yapılandan değil, bu sos halinde domatesin püre şekline getirilmesiyle bir lezzet haline dönüşen bir turşu tarifidir. Domates soslu biber turşusu nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir, kış için nasıl hazırlanır? Bir kaç yıllık tecrübelerime dayanarak nefis bir turşu tarifinin yapımını detaylı olarak anlatacağız.

Bende bu turşu sostan nasibini alanlardanım. Her yıl yapmazsam içim rahat etmiyor. Bizde turşu  ya da sos sevdası bu şekilde acısız ve sirkesi az olan bir turşuyu da turşu kabul etmiyoruz. Bol acılı soslu biber turşusu Kastamonu’nun o meşhur sarımsağıyla da keskinleşip lezzetlenince doyulmuyor tadına.

biber turşusu
soslu biber turşusu
DSC_0569
domates biber turşusu
DSC_0390
uzun Manisa domatesi(şişe domates)

Ben cumartesi yaptım Manisa domatesi veya şişe domates denilen domates türünden yuvarlak değil uzun uzun olanlardan. Resimlerde de bu domates türünü sizinle paylaştım. Bu nefis sosu siz de benim gibi beğeneceksiniz.

Ayrıntılı olarak yapılış aşamalarını anlattım. 5 kilo uzun domates kullandım 1 kilo belki biraz daha az normal köy domatesi kullandım. Uzun domatesi tercih etmemin nedeni etli olması ve erimemesi susuz olması da en büyük etken. Her yılki tecrübelerime dayanarak miktarı eşit olarak uygulayın  domatesi 3 kilo şişe domatesi 3 kilo normal domates şeklinde uygulayın. Sadece normal domatesle yaparsanız sos çok sulu olur şişe domates yani uzun domates kıvamlı olmasını sağlar. Domatesleri kabuklu olarak robottan çekebileceğiniz gibi kabuksuz olarak da çekebilirsiniz ya da yarı yarıya kabuklu kabuksuz uygulayabilirsiniz. Kayınvalidem kabuklarını soymadan hazırlıyor ben kabuklarını soyarak yapıyorum her ikisi de lezzetli oluyor. Kayınvaldemin yaptığı tarif de  burada 

DSC_0455
soslu domates biber turşusu

soslu biber turşusu malzemeler:DSC_0559

 • 5 kilo uzun Manisa domatesi
 • 1 kilo olgun sert yerli domates
 • 7-8 çorba kaşığı tuz(kaya tuzu)
 • 1,5 çay bardağı sirke
 • yarım çay bardağından az fazla zeytinyağı(1 çay bardağı kullanabilirsiniz)
 • 1 büyük baş sarımsak
 • 1 kilo sivri biber ya da cin biber veya top biber yumuşak taze olanları tercih ediniz(yarım kilo kafi geliyor.
 • 1 avuç acı cin biber

soslu biber turşusu yapılışı:

 1. Domatesler ayıklanır yıkanır, robotta kalın ayarda çekilir.
 2. Yerli domateslerin kabukları soyulur, çok sertse soymaya da gerek yok, robotta bu da kalın ayarda çekilir.
 3. Sivri biberler çok da ince olmayacak şekilde doğranır. Çok ince doğramamış olmamızın sebebi turşu olduktan sonra biberlerin içinde kaybolmasını istemiyoruz. Bu nedenle ince değil daha kalın olacak şekilde doğruyoruz.(mümkünse cin biber kullanarak tüm olarak ekleyin.)
 4. Sarımsakları soğuk ya da sıcak suyun içerisinde yarım saat kadar bekletiriz. Böylece kabuğu yumuşamış olan sarımsaklar kolayca soyulur. Sarımsakları minik, ince ince doğrayın. Kimisini tüm kimisini ikiye kesilmiş olarak bırakınız.
 5. Acı cin biberlerin sap kısımları kesilerek doğranmadan o şekilde ilave edilir.
 6. Malzemelerimiz doğrandı birleştirilmeye hazır iri şekilde çekilen domatesler çok büyükçe bir kabın içerisine alındı, üzerine acı biber, sivri biber ve sarımsak eklenir sirke zeytinyağı ve tuz ilave edilir, karıştırılır. kavanoza doldurmadan 7-8 saat buzdolabında ya da serin yerde bekletin (gazı çıksın)
 7. Domates turşu sosu ağız kısmında 3-4 parmak boşluk kalacak şekilde kavanozlara boşaltılıp, ağızları sterilize edilmiş bir kapakla kapatılarak serin bir yere kaldırılır.(buzdolabına ya da çok serin bir yere kaldırın.)
 8. Kışın tüketmek üzere artık sosumuz bir kaç gün içerisinde ekşiyip yemek için hazır olacaktır.

Afiyetle tüketin.

son güncelleme

malzemeler:

3 kilo yerli domates

2 kilo uzun domates

1 avuç  dolusu acı biber

1 büyük baş sarımsak küçük doğranmış

1 çay bardağı sirke

1 çay bardağı sıvı yağ

2 buçuk çorba kaşığı kaya tuzu

Yapılışı yukarıdaki tarifle aynı sadece domatesleri kabuklu olarak robottan çektim(kıvamlı)

Tarifi uygulamadan aşağıya eklediğim en son güncellemeyi mutlaka okuyun.

Tuz miktarı için en uygun ayar annemin hep dediği yemek tuzu kadar.

Soslu Biber Turşusu Nasıl Yapılır:

Burada birkaç senedir yaptığım turşunun püf noktalarını anlatacağım. Lütfen yazının tamamını okuyun.

 • İyi bir soslu biber turşusu yapımı için yarı yarıya normal domates ve şişe domates kullanın.Hem lezzeti açısından hem kıvamı açısından buna dikkat ediniz. mesela 3 kilo normal yuvarlak domates kıvam alması için de 2 kilo şişe domates(uzun domates) şeklinde uygulayın ya da 4 kilo şişe domates 2 kilo normal domates ile yapın. Normal domatesle de olur(kabuklu kullanın)
 • Çok fazla biber eklemek turşunun tadını değiştiriyor. Bu nedenle 5-6 kilo domatese, yarım kilo biber fazla bile gelir. Sadece lezzet ve acılık vermesi için kullanın.
 • Mümkünse küçük biberleri tercih edin ve biberleri  doğramadan tüm olarak ekleyin. (cin biber veya top biberle çok daha lezzetli oluyor) Sarımsak bol lezzet katıyor.
 • Soslu turşuyu hazırladıktan sonra mutlaka kavanoza koymadan buzdolabında ya da çok serin yerde 6-8 saat bekletin ve karıştırın.
 • Kavanozların taşmaması için iyice doldurmak yerine, ağızlarında 4 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun ve kontrol etmeyi ihmal etmeyin, ara ara karıştırın. Soğuk ya da serin bir yere kaldırarak muhafaza ediniz.(buzdolabı) Sıcakta iyice kaynayıp asit oluşumundan patlayabilir. Kapağını açarken yavaş yavaş açın.
soslu biber turşusu
acı sos tarifi
soslu-domates-turşusu
domates
acı-domates-turşusu
soslu biber turşusu
domates-turşusu
domates sos
domates-turşu-sos
soslu domates biber turşusu yapımı
acı-domates-turşusu
soslu biber turşusu
domates-turşusu-acı
soslu turşu
acı-domates-turşusu
biberli turşu
soslu turşu
soslu biber turşusu
acı turşu sos
soslu biber turşusu