Cin biberli domates sosun hazırlanması oldukça uğraştırıcı biraz da annemin titizliğinden olsa gerek ama biliyorum hepiniz bu sosları çok seviyorsunuz ve yemeklerde kahvaltılarda günlerde severek tüketiyorsunuz hem kimse artık gdo lu ürünler almak ve yemek istemiyor şimdi hormonsuz taze ürünler varken yapmanın tam sırası domates sosu kaynatması bu sosun kıvam bulması oldukça uzun sürüyor. Biber sos çok kısa sürede kıvama ulaşıyor. Bu sosun tarifini daha öncede verdim fakat bu sefer annem yaparken birlikteydik ayrıntılı görme ve resimleme fırsatım oldu ayrıntılı şekliyle tekrardan tarifi vermek istedim işte bu güzel sosun tarifi

cin biberli domates sosu
cin biberli domates sosu

Malzemeler:
10 kilo domates
2 kilo kırmızı biber
1 buçuk çay bardağı sirke
250 gram cin biber
1 çay bardağı zeytinyağı
4 baş sarımsak
kimyon
karabiber
kekik
Yapılışı:
Öncelikle sebzeler bol su ile yıkanır.
Domatesler robotta çekilir, kevgirden geçirilir, tencereye konulur. Orta ateşte kaynamaya bırakılır, koyu bir kıvam alıncaya kadar kaynatılır.(ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin yoksa dibi tutar)
kırmızı biberler doğranıp robottan çekilir, tencereye konularak kaynamaya bırakılır. koyu bir kıvam alıncaya kadar kaynatılır. (dibi tutmasın diye ara sıra karıştırılır) kevgirden geçirilir. Domates tenceresine ilave edilir. İkisi kaynamaya bırakılır, robotta çekilen sarımsaklar eklenir. Ateşten inmesine yakın karabiber, kekik, kimyon ilave edilir. Robotta çekilen cin biberler eklenir. 10 dakika kadar kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Sıcakken kavanozlara doldurulur, ağızlarına ince doğranmış birer tutam maydanoz eklenip kapağı iyice sıkıştırılıp ters çevrilip bu şekilde soğumaya bırakılır. Kışa hazırdır sosumuz.
afiyet olsun…